998 Doch het zijn niet alleen de Europeesche staten, die over belegeringstreinen kunnen beschikken of zwaar geschut bij hun veldleger ingedeeld hebben, welke de vestingartillerie van een handvuurwapen voorzien hebben, ook in staten waar men zoo ver nog niet is, bv. Nederland, heeft men het noodzakelijk geacht tot de invoering hiervan over te gaan. Zooals bekend, is het tegenwoordig een algemeen aangenomen beginsel in permanente stellingen den hoofdstrijd niet van uit de forten, doch van uit het tusschenterrein te voeren. De vuur monden der veiligheidsbewapening worden voor het grootste deel daar opgesteld, terwijl de batterijen der versterkte bewapening daar zonder uitzondering een opstelling vinden. Kan men voor de vuurmonden der veiligheidsbewapening ge deeltelijk reeds in vredestijd de meest gewenschte opstelling be palen en aldaar permanente batterijen bouwen, voor de laatste soort zal eerst nadat het aanvalsfront zich afgeteekend heeft de juiste plaats kunnen worden aangegeven en moet alsdan tot den batterijbouw worden overgegaan, die in hoofdzaak door de vestingartillerie zelf zal worden verricht. Om nu ook hier de infanterie te ontheffen van de zorg voor de beveiliging der werkzaamheden, heeft men den vestingartillerist een vuurwapen in handen gegeven, om zelf hierin te kunnen voorzien. Weliswaar worden deze batterijen opgeworpen achter de weerstandslijn, welker bewaking tot de taak der infanterie behoort en zou men dus op grond hiervan kunnen aanvoeren dat bijzondere beveiliging van die werkzaamheden niet noodig is, doch men vergete niet, dat de uitgestrekte weerstandslijn niet op alle punten zoo afdoende bewaakt kan worden, dat het een actieven aanvaller niet zou kunnen gelukken met kleine afdee- lingen tijdelijk door te breken om de werkzaamheden te verstoren. In dergelijke gevallen dient de vestingartillerie zelfhandelend op te treden. De sterkte der vestingartilleriekompagnieën laat daarenboven toe een gedeelte hiervan voor den veiligheidsdienst af te zonderen. Door den vestingartillerist van een handvuurwapen te voor zien, kan hem tevens de bewaking van munitiemagazijnen, depots, parken enz., worden opgedragen. Het is echter de vraag of de hierboven aangevoerde reden

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 394