1002 valt. De kracht die in het kanon schuilt, is op de kleine afstan den, bij gebruikmaking van Gr.K. o. getempeerd en kartetsen, enorm, vooral van het snelvuurgeschut, dat tegenwoordig geluk kig het hoofdbestanddeel der vestingartillerie-bewapening uit maakt. Hiermede zal men tot op de kleinste afstanden een over stelpend vuur kunnen brengen. Nu is het mogelijk, dat de aanval gericht wordt op een punt van het werk (b. v. de keel), waar geen vuurmonden zijn opge steld en dat door de overige vuurmonden ook niet geflankeerd kan worden, of wel dat een deel der vuurmonden onbruikbaar wordt en de bediening hiervan vrij komt. In dit geval zou dus het karabijnvuur van den vestingartillerist van eenig nut kun nen zijn, aangenomen dat het overgebleven deel der artillerie bezetting, die misschien urenlang onder de meest deprimeeren- de invloeden het geschut bediend heeft, voldoende meester van haar zenuwen is gebleven om nog een gericht vuur op den aan stormenden vijand af te geven. Toch zal ook dan de karabijn nog niet aan het woord komen, omdat men in den mitrailleur, waarmede de meeste onzer wer ken bewapend zijn of worden, een veel machtiger wapen heeft ter afwering van een aanval, en mocht men er al aan twij felen of het vuur der kanonnen meer uitwerking heeft dan het karabijnvuur, voor het mitrailleurvuur geldt dit zeer ze ker niet. De uitwerking van den mitrailleurkogel staat gelijk aan die van de karabijn. De mitrailleur heeft verder het voordeel per mi nuut eenige honderden patronen meer te kunnen afvuren dan de paar man der bediening zouden kunnen afgeven. Vrees dat er in dit geval van de artilleriebezetting, na indeeling der bedie ning voor de mitrailleurs, nog menschen over zullen zijn, behoeft hpusch niet te bestaan. Allicht zullen er nog enkele vuurmonden te bedienen zijn, ter wijl het vijandelijk vuur en het ongezonde verblijf in het werk wel voor buiten gevecht stelling der overigen zullen zorg dragen. Daarbij komt nog iets. Het beleg van Port Arthur heeft doen zien, dat het gebruik van verdedigingsmiddelen voor den nabij strijd, zooals handgra-

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 398