- 1003 naten 1), die men in de meeste rijken reeds een plaats in de musea had toegedacht, wel degelijk ook hij een moderne belegering van groot nut, zoowel voor aanvaller als voor verdediger kunnen zijn. Wellicht dat deze ontdekking er toe zal leiden in den vervol ge meer aandacht hieraan te wijden en door moderniseering (vul ling met brisante springstof) te trachten de uitwerking dezér projectielen te verhoogen. Slaagt men er in een bruikbare handgranaat met krachtige uitwerking te construeeren, dan zou het ook voor Indië een punt van ernstige overweging dienen uit te maken, of ook in onze werken dergelijke projectielen niet met succes zouden kunnen worden toegepast; zoo ja dan is de vestingartillerist aangewezen voor het werpen dezer granateneen reden te meer dus om het gebruik van de karabijn onwaarschijnlijk te maken. Alles bij elkaar genomen ziet men dus dat ook de onder 2 genoemde reden voor Indië niet bestaat. Ten slotte nog de vraag of er andere, nog niet genoemde, over wegingen zijn, die de bewapening van den vestingartillerist met een handvuurwapen wenschelijk maken. Inderdaad zijn deze aanwezig. 2) De tegenwoordige wijze van waarneming en plaatsbepaling maakt het noodzakelijk van waarnemings- en peilposten en peil- patrouilles gebruik te maken. Volgens het „Voorschrift op de Richting enz." wordt een waar nemingspost bezet door 1 waarnemer en 1 telefonistvoor iederen peilpost rekent men zoo mogelijk op 3 man kader (peilers), 3 kanonniers (hulppeilers) en 3 telefonisten, terwijl de peilpatrouilles bestaan öf uit eenige zelfstandig optredende artilleristen öf uit een infanteriepatrouille, waarbij minstens één artillerist is inge deeld. Dat men in werkelijkheid per peilpost 3 man kader en 6 kanonniers beschikbaar zal hebben, is zeer twijfelachtig. Op meer dan 2 man kader en 4 kanonniers (dus 2 ploegen) zal men wel niet kunnen rekenen. 1) De Japanners improviseerden deze door bussen, zakken en kisten met springstof te vullen en van een onstekingsmiddel te voorzien. 2) "We laten hier buiten beschouwing de bewapening van de vestingartillerie te Sabang, die het gevolg is van den exceptioneel en toestand waarin zij verkeert tegenover de in- landsche bevolking. Dl. II, 1905. 69

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 399