SCHEIDING VAN INTENDANCE EN COMPTABILITEIT. In de Februari-aflevering van het Indisch Militair Tijdschrift komt een door Criticus geschreven opstel voor over eene schei ding van intendance en comptabiliteit. Door toevallige omstan digheden, kwam dat artikel eerst dezer dagen onder mijne oogen, zoodat mijne reactie wel wat laat komt. Mogen niettemin mijne beschouwingen ter zake nog eenige belangstelling wekken bij de lezers van dit tijdschrift! Het kan geen kwaad, omtrent dit onderwerp ook eens het oor te leenen aan een stem uit den boezem der militaire administratie zelf, tot welk dienstvak ik Criticus, op grond van de door hem ont wikkelde beschouwingen, vermeen niet te mogen rekenen. Naar mijne meening is het Indische leger met betrekking tot zijne intendance er nog niet zoo slecht aan toe, als de lezing van het artikeltje van genoemden schrijver wel zou doen vermoeden. Niet, dat ik zou willen zeggen dat daarbij niets meer zou zijn te verbeteren. Integendeel, van de volmaaktheid zijn wij nog verre verwijderd, en het is de vraag of wij die zelfs ooit nabij zullen komen, maar, zooals het spreekwoord zegt: „"Wie zich aaneen ander spiegelt, spiegelt zich zacht". Wanneer we de toestanden op intendance-terrein vergelijken met die in verschillende rijken in Europaom te beginnen met die in ons eigen vaderland, dan twijfel ik er niet aan of summa summarum zou de balans nog doorslaan naar de zijde van de intendance van het Indische leger. Het zou mij te ver voeren deze vergelijking hier voor de le zers te ontwikkelen. Ik bepaal mij er dan ook toe er op te wij zen, dat de dienst waartoe ik de eer heb te behooren, sedert aan de opleiding der officieren veel meer wordt gedaan dan vroeger en de begrippen van wat men van hem kan en mag vorderen ook bij de bevelvoering niet meer zoo averechts, vaag en onduidelijk zijn als voorheen, zijn taak in het leger op waardige wijze vervult. Het gehalte van de officieren is belangrijk verbeterd,

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 403