1011 tot sous-chef over de militaire administratie op te klimmen, het „bureaucratisch" element het meest in zich hebben ontwikkeld. „Hij moge als legerverpleger uitstekende eigenschappen bezit ten, als hij niet door eigen waarneming volkomen vertrouwd „is geraakt met de werking van het onderdeel der staatsma chine dat bij ons Ye Afdeeling van het Departement van Oor- „log heet, is zijn lot spoedig beslist." Welke beteekenis moet aan deze phrase worden gehecht? De beslissing wie op zal treden als chef of sous-chef van den dienst der Militaire Administratie berust, indien ik mij niet vergis, in handen van den Commandant van het Leger 1). Zijne Excellentie zal, indien door Haar iemand voor die functiën minder geschikt wordt geacht, daarvoor ongetwijfeld zijn goede redenen hebben. Dat bij die beslissing de bureaucratische zijde van de zaak het meeste gewicht in de schaal zou leggen, meen ik even wel met grond te mogen betwijfelen. De betrekking van Hoofd intendant tevens chef van een der Afdeelingen van het Depar- ment van Oorlog is een post van vertrouwen. Niet het volkomen vertrouwd zijn met de werking alleen van het onderdeel van het departement, maar juist de omstandigheid, dat aan den chef ver schillende belangrijke bevoegdheden zijn toegekend, waarvan zelf standig gebruik moet worden gemaakt, dat door dezen advies moet worden uitgebracht over gewichtige legerbelangen, is oor zaak, dat voor de vervulling van die functie hooge eischen moeten worden gesteld. Er behoort een krachtige en toch bedachtzame leiding van dien chef uit te gaan en een vaste hand moet hij hebben om met de hem ten dienste staande middelen een goe den gang van zaken te bevorderen. Laten wij nu den comptabelen arbeid eens onder de oogen zien, waarmede de intendant overladen is, zooals Crticus meent. Ik zou dan eerst de vraag kunnen stellen, wat met die uitdrukking „comptabelen arbeid" door dien geachten schrijver wordt bedoeld. Onwillekeurig komt mij het gezegde voor den geest „comptabele bezwaren." Vroeger werd deze uitdrukking nog al eens ver nomen men bezigde haar, wanneer men ten einde raad was en 1) Wat den chef betreft berust die beslissing feitelijk in hoogste instantie bij den Gouverneur Generaal, daar deze beslist omtrent de bevordering tot den aan de betrekking van Hoofdintendant verbonden rang". Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 407