1013 en dus behalve de voorziening in zijn behoefte aan voeding, kleeding en uitrusting ook begrepen willen hebben zijne behoor lijke betaling. En dat moet dan niet willen zeggen, dat de In tendance er mede belast dient te worden dat ieder man zijn deel krijgtneen, daarvoor zijn de compagnies commandanten, kwartiermeesters en magazijnmeesters aangewezen, maar de In tendance moet er voor waken dat ieder behoorlijk en op tijd zijn deel kan krijgen. En dat kan zij alleen als de leiding en controle van den administratieven dienst, die uit de legerverple- ging voortspruit, in zijn gebeelen omvang aan haar blijft toever trouwd. Dit is de reden waarom de Hoofdintendant de algemeen© chef moet wezen van al het personeel, dat tot de militaire ad ministratie behoort, en gezag moet uitoefenen zoowel over de intendanten als over de meer ondergeschikte organen van den verplegingsdienst, over de kwartiermeesters en magazijnmees ters. Stelt men over dezen een afzonderlijken chef aan, dan ko men er twee kapiteins op het schip: de toestand zou daarmede niet verbeteren. Criticus meende, dat door de instelling van de officieren voor de comptabiliteit op de groote intendance-bureaux de kiem was gelegd voor eene scheiding van intendance en comptabiliteit, maar dat de maatregel achteraf is gebleken slechts te zijn het codificee- ren van een arbeidsindeeling, die in de practijk reeds lang bestond. Ik geloof niet, dat men ooit in Indië aan eene scheiding in dien geest heeft gedacht. Men heeft wel een scheiding op het oog gehad van de korpsen officieren-kwartiermeester en de intendan ten, in dien zien, dat beide geheel afzonderlijk een ranglijst zou den hebben met een eigen promotie. Men wilde nl. indien ik het wel heb eene wijziging brengen in den bestaanden toe stand, dat een kapitein-kwartiermeester bij eventueele overplaat sing bij de intendance in dat korps dadelijk een rangnummer verkrijgt in overeenstemming met zijne anciënniteit als officier maar niet als intendant. Van het ontnemen der mandateering aan de intendance is echter geen sprake geweest. Overigens kan ook ik niet veel voor den genomen maatregel voelen, en de instelling van de officieren voor de comptabiliteit heeft nooit mijne sympathie kunnen wegdragen. In de Ie Militaire

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 409