642 liet Dragonderkorps in 1849 over de cavalerie-divisiën verdeeld •en in 1856 geheel opgeheven 1). Ook Rusland bezigde in 1900 in China bereden infanterie; o. a. bestond het geheele commando van den generaal Zerpizki, •dat in Zuid-Mansjoerije de zwervende rooverbenden op de hielen zat, nit bereden schutters; zij werden bij strenge koude op zeer groote afstanden uitgezonden en voldeden goed. Hoofdzakelijk waren het de toen opgedane gunstige ervarin gen, welke generaal Koerapatkin in den tegenwoordigen oorlog deden besluiten, de in vredestijd reeds georganiseerde bereden ordonnansen der infanterie, „Ochotniki" genaamd (zie boven blz. 502), buitengewone diensten te doen verrichten. Hij vereenig- -de daarom de bij elk der in Oost-Azië aanwezige 38 regimenten behoorende bereden afdeelingen in een groot zelfstandig verband, onder bevel van den generaal Utomski. Aan dit korps werden een menigte strategische opdrachten verstrekt 2). De tegenwoordige Russische cavalerie bezit van alle Europee- sche ruiterijen de meeste overeenkomst met bereden infanterie en is daardoor bij haar verschillende opdrachten het minst af hankelijk van andere wapens. Zij is bewapend met het Berdan- Dragondergeweer of het Kozakken-Berdan-geweer, dat in een foedraal naast de sabelscheede gedragen wordt. Dit geweer is niet alleen een verdedigings- doch ook een aanvalswapen, tot welk doel het van een bajonet voorzien is. Met toevoeging van rijdende artillerie vereenigen de Russische cavalerie-divisiën de drie wapensoorten, cavalerie, infanterie en artillerie, in zich. Natuurlijk zijn deze cavaleristen maar mid delmatige infanteristen. Nederlcmdsch-Indië. Het is wellicht niet algemeen bekend, dat ook ons leger zij 't ook gedurende zeer korten tijd op paarden bereden in fanterie gekend heeft. Toen in den Java-oorlog de tocht van Cochius van 1621 Juli 1) Cavalerie ou Infanterie montée* Journal des Sciences militaires 1001. 2) „Berittene Infanterie". Neue Mil. Blatter Oct. 1904. Nadere bijzonderheden omtrent Russische ber. inf. in China 1900 en in den Russ.-Japanschen oorlog zijn mij niet bekend.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 40