1016 - voor de legerverpleging toonen te bezitten. Een intendant be hoort in de eerste plaats een goed legerverpleger te zijn, als le gerverpleger uitstekende eigenschappen te hebben. Eenige toelichting op dit woord legerverpleging kan hier op hare plaats wezen. Het komt mij voor dat het wel eens ge bruikt wordt, zonder dat men weet welke beteekenis daaraan is te hechten, en vooral zonder dat men zich rekenschap geeft van de taak die de intendance met betrekking tot de verpleging voor het leger heeft te vervullen. Gaarne wil ik toegeven dat een intendant in de eerste plaats een goed legerverpleger moet wezen, maar ook de troepenofficier behoort een goed veiplegei te zijn van zijne onderhebbende manschappen. Het verband is met betrekking tot de verpleging zelfs veel nader tusschen die officieren en den troep, dan tusschen deze en den intendant. Alleen als de intendance voor de door haar in het belang eener goede verpleging genomen maatregelen kan rekenen op den steun en de medewerking van de troepenofficieren, die weer voor zoo veel noodig geholpen moeten worden door de voor den verple gingsdienst aangewezen kwartiermeesters en magazijnmeesters, alleen dan is een goede zorg voor den troep mogelijk, alleen bij het aanwezig zijn van deze gegevens kan de man het goed hebben. De troep moet in staat zijn voor zich zelf te zorgen, bij het betrekken van bivaks zich dekking tegen weer en wind leeren verschaffen, zijne spijzen weten te bereiden uit de door de in tendance aangevoerde grondstoffen en met de soms geringe en gebrekkige hulpmiddelen voor een en ander zich kunnen behelpen. De troepen-officieren moeten hierin de vereischte leiding weten te geven en uitmunten door een practischen bHk bij de keuze van hun maatregelen, zoodat van de krachten van hunne onder hebbenden niet meer dan noodig is wordt gevergd. De eigen schappen, welke hem tot sieraad zullen strekken als bezorger van het stoffelijk welzijn zijner minderen, kunnen evenwel dit moge reeds uit het vorenstaande voldoende gebleken zijn niet dezelfde zijn, als die welke de intendant moet bezitten om aan zijne roeping goed te kunnen beantwoorden. Daarvoor heeft de zorg van de zijde der intendance een ander karakter. Zij behoeft er slechts voor te waken, dat het voor de verpleging benoodigde tijdig ter beschikking van de belanghebbenden kan worden gesteld.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 412