1017 In onze Indische oorlogen bieden de streken waarin wordt geageerd in den regel niets of weinig aan van hetgeen tot onder houd van de troepen kan worden benut 1). Men is daardoor voor de verpleging in hoofdzaak aangewezen op eene toepassing van het zoogenaamde magazijnstelsel. Ten einde een goeden gang daarvan te kunnen verzekeren, zullen de diensten van goed geschoolde en ervaren magazijnmeesters en dito knechten niet kunnen worden ontbeerd. In den regel verricht ook de hij de troepen ingedeelde kwartiermeester dezen dienst, terwijl hij te vens belast blijft met de zorg voor hunne financieele belangen. Dat er tusschen de hier bedoelde verplegingsofficieren en de intendanten nog onderscheid bestaat, zal de lezer mij zeker wel willen toegeven. Voor eerstgenoemde functie zouden ook wel onderofficieren kunnen worden aangewezen, en dit is dan ook dikwijls geschied. Men heeft evenwel in Indië den verplegingsofficier wel eens tot fungeerend intendant aangesteld, bijvoorbeeld bij kleine co lonnes. Het laat zich begrijpen, dat het voor die titularissen dan slechts aankwam op de toepassing van den dienst der inten dance bij die op excursie zijnde troepen, eene toepassing, die bij eene behoorlijke voorbereiding van den krijgstocht, in verband met het gehuldigde magazijnstelsel, gewoonlijk tot geene moei lijkheden aanleiding kan geven. Vooral niet, wanneer de verple gingsofficier met betrekking tot zijn dienst reeds eenige ervaring had opgedaan en hem eenig geschikt personeel werd toegevoegd. Verre zij het van mij, dat ik het belang van den dienst van ver plegingsofficier zou willen onderschatten, de bedoeling is slechts te doen uitkomen, dat uitstekende eigenschappen als zoodanig den betrokken persoon nog niet tot een volledig intendant kun nen stempelen. Voor dezen komt het er op aan de verpleging behoorlijk voor te bereiden en te organiseeren, slaagt men hierin naar wensch, dan zal in den regel ook de dienst bij de marchee- rende en ageerende troepen tot weinig moeilijkheden aanlei ding geven. 1) Dit kan slechts geheel worden toegegeven met betrekking tot expeditiën van eeni- gen omvang. De ondervinding der laatste jaren heeft geleerd, dat menige landstreek voldoende oplevert voor de voornaamste behoeften van kleine colonnes en sterke patrouilles. Bed.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 413