1018 En het is juist bij die voorbereiding en organisatie, dat over leg moet worden gepleegd met de bevelvoering, opdat door de Intendance de juiste maatregelen kunnen worden genomen en de juiste bevelen en instructiën kunnen worden gegeven. Waar Criticus te allen tijde samenwerking wenscht tus- schen intendance en generalen staf, kan ik met hem samen gaan; voorzeker de troepenleiding moet steeds met de verple ging der strijdkrachten rekening weten te houden en zich re kenschap weten te geven van de wijze waarop eerstgenoemde tak van dienst zich van de haar toebedeelde taak denkt te kwijten. Onze wegen scheiden zich echter, waar de stelling wordt ver kondigd dat comptabiliteit met de krijgsoperatiën niets heeft uit te staan. Ik voor mij acht alleen dan een oordeelkundig partij trekken van de voorraden mogelijk, wanneer op het zui nig en doelmatig gebruik daarvan een nauwlettend toezicht wordt uitgeoefend door de intendance. De verpleging kan alleen dan aan de voorgenomen operatiën de minste belemmeringen veroorzaken, wanneer de intendance steeds en te allen tijde op de hoogte is van de beschikbare voorraden, zoo in geld als in an dere benoodigdheden. Dan alleen kan zij ook voor tijdige aanvul ling zorgen en den bevelhebber een duidelijk en waar beeld ge ven van den toestand waarin het leger verkeert wat zijne mid delen ter verpleging betreft, en dan alleen kunnen 's lands be langen behoorlijk behartigd en diefstal en knoeierij voorkomen worden. Daarvoor is echter noodig een rationeel maar streng doorge voerd comptabel beheer. Natuurlijk geen onnoodig opmaken van stukken en indiening van overbodige paperassen, iets dat door velen als een onafwijsbaar aanhangsel wordt beschouwd van het begrip comptabiliteit! Geen noodelooze beduchtheid voor de Algemeene Rekenkamer, een vrees die in den regel slechts aanwezig is bij hen, die niet op de hoogte zijn van de wet telijke voorschriften! Maar eene comptabiliteit, die de Inten dance in de eerste plaats in staat stelt zich een helder en duidelijk inzicht van den toestand te vormen, en die haar niet afhankelijk maakt van het welmeenen van de kwartiermees ters en magazijnmeesters om hunne geldelijke en materieele res-

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 414