1022 Meeding en de uitrusting der troepen behoort, kan onmogelijk andere wapens en diensten geene krachten worden afgestaan voor de intendance, en deze, wat hare aanvulling betreft, vrij wel uitsluitend op de officieren-kwartiermeester is aangewezen, is het noodig dat deze zich de moeite geven om de bovenbe doelde studiën te volgen, hetzij als leerling, hetzij als toehoorder. Het begrootingsbeheer, de ordonnanceering, de verificatie van de door de kwartiermeesters aan de Algemeene Rekenkamer in te dienen geldelijke en vivresafrekeningen berusten nu bij de Ye Afdeeling van het Departement van Oorlog. De Hoofdintendant verricht uit den aard der zaak niet al de daaraan verbonden werkzaamheden zelf, maar is daarom toch niet minder verant woordelijk voor den goeden gang van den arbeid zijner onderge schikten. En het lijkt mij toe, dat de commandant van het leger zich geen andere organisatie zou moeten wenschen. Geen beter adviseur voor het financieel beheer van zijn de partement dan juist een intendantgelet op de betere opleiding, de waarborgen voor meerdere ontwikkeling op staatsrechterlijk gebied en den ruimeren blik op legerzaken; terwijl bij een goede werkver- deeling ook aan de vraagstukken van voeding, kleeding en uitrus ting van den troep de hun toekomende zorg kan worden besteed. Met betrekking tot het verzamelen van de statistieke gege vens, zou ik de aandacht er op willen vestigen, dat Indië wat de statistiek aangaat nog tot de zeer misdeelden moet gerekend worden. Ook laat de betrouwbaarheid van vele bestaande gege vens nog veel te wenschen over. Het zou dus niet goed gezien zijn het belang van het verzamelen dier gegevens te overschatten. Overigens zou, ook zonder dat een kapitein van den generalen staf aan het bureau „statistiek" is geplaatst, op de wijze van werken van dat bureau door dien dienst invloed kunnen worden uitgeoefend. Yan de krachten van den stafkapitein zou dan op betere wijze dan voor bureaudienst zijn partij te trekken. De door Criticus ontworpen formatie voor de militaire inten dance en de militaire administratie zal ik stilzwijgend voorbij gaan. Het zij mij alleen vergund de opmerking te maken, dat deze schrijver, wat de verdeeling van arbeid tusschen beide diensten aangaat, blijk heeft gegeven zich op glad ijs te bevinden. De aanschaffing en keuring van al hetgeen tot de voeding, de

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 418