1023 door de intendance zelf en alleen plaats hebben. Het aantal gar nizoenen in Indië is daarvoor te groot en zij zijn dikwijls te ver van elkander gelegen, dan dat door officieren van dezen dienst alleen en altijd de verlangde bulp kan worden verleend. Yoorts betrekt het Indische Leger eene groote menigte artikelen en grondstoffen uit Nederland, door tusschenkomst van het Minis terie van koloniënmet de aanschaffing en keuring daarvan kan de intendance evenmin bemoeienis hebben. Dat neemt evenwel niet weg, dat, waar het te pas komt, zij op het keuren en aan schaffen van verschillende benoodigdheden een zeer gunstigen in vloed kan uitoefenen, bijvoorbeeld door daarbij de vereischte voor lichting te verleenen en door de adviezen die zij terzake kan uitbrengen. Yoorts is de intendance, met betrekking tot die arti kelen, welke in Indië in het groot voor het Departement van Oor log worden vervaardigd of daaraan geleverd, zooals o. a. den rooden wijn, het lichaam dat de overeenkomsten sluit en ook bij de keuringen een belangrijke stem in het kapittel heeft. Een dergelijke toestand heerscht ten opzichte van de aan te houden voorraden. In de gewestelijke magazijnen kan het toe zicht op den voorraad, zijn behoorlijke opschuring, de maatre gelen tegen bederf, enz. worden uitgeoefend door de officieren der intendance, in de meeste garnizoens-magazijnen moet dit aan anderen worden overgelaten. De controle op papier, de administratie dus, kan en moet in handen van de intendance blijven, opdat een behoorlijke aanvulling verzekerd zij en een goede regeling van de te bewerkstelligen verstrekkingen gewaarborgd blijven. Het verzamelen van statistieke gegevens moge een gewichtig onderdeel van den dienst der intendance wezen, in verband met het weinige, waarover men in Indië met betrekking tot dit on derwerp beschikt, kan de daaraan verbonden arbeid nog slechts eene ondergeschikte plaats innemen in den werkkring van den Indischen intendant. En het ontwerpen van regelingen betref fende het vervoer van militaire personen en goederen, zoowel voor vredestijd als voor tijd van oorlog en gevaar, zou ik niet anders dan pro memorie op zijn werkprogram kunnen aanteeke- nen, omdat het mij voorkomt, dat deze schoone opdracht alleen is te geven, indien aan eene dergelijke regeling, of eene wijzi ging of herziening van de bestaande, behoefte bestaat.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 419