1024 De voorbereiding en uitrusting van militaire expeditiën en de verpleging van het leger onder alle omstandigheden, ziedaar in korte woorden de taak van den intendant. In deze omschrij ving zijn ook de overige onderwerpen te hegrijpen. Het woord „administratie" komt daarin niet voor, doch voor die voorberei ding, uitrusting en verpleging door de intendance is noodwen dig „beheer" een vereischte en ik huldig de meening, dat dit in handen behoort te zijn van dien tak van dienst. De intendan ce mag dit niet aan anderen overlaten, anders zou zij voor den goeden gang van den dienst niet verantwoordelijk gesteld kun nen worden. Nu wenscht Criticus, dat aan den dienst der militaire admi nistratie het algemeen administratief beheer van het Departe ment van Oorlog zal worden opgedragen. Wordt hier niet be doeld het algemeen financieel beheer van dat Departement? "Vermoedelijk wel, niettegenstaande de geachte schrijver nog spe ciaal vermeldt „het opmaken en bewaken der jaarlijksche begroo- „ting, het ordonnanceeren, verevenen en verder behandelen der „vorderingen en andere uitgaven ten laste van den Lande, de „inning of afschrijving van vorderingen van den Lande op der- „den, de regularisatiën, de voordrachten van de Regeering tot „goedkeuring van uitgaven en afschrijvingen van gelden en goe deren, de borgtochten van comptabelen, de delegatiën, denad- „ministratieven dienst van korpsen, magazijnen en inrichtingen „en de controle over het deswege te voeren comptabel beheer." Deze opsomming van een aantal onderwerpen van geldelijk be heer moet wel geschikt zijn op den lezer indruk te maken en een hoog denkbeeld geven van den werkkring van de in het leven te roepen nieuwe afdeeling van het Departement van Oorlog. Toch twijfel ik er niet aan of zij, die met de behandeling der bovengenoemde zaken nader hebben kennis gemaakt, zullen an ders daarover denken. Waarom de borgtochten van comptabelen speciaal worden genoemd, en de delegatiën? Vergis ik mij niet, dan is bij de Ve Afdeeling één ambtenaar belast met het bijhou den der betrekkelijke registers en met het concipieeren van alle daarop betrekking hebbende correspondentie. En de voordrach ten aan de Regeering tot goedkeuring van afschrijvingen van gelden en goederen komenzoo goed als nooit voor.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 420