1025 Laat mij echter op dit onderwerp niet verder doorgaan. Mijns inziens behoort de administratie niet het doel maar het middel te wezen. Om de intendance in staat te stellen haar plicht te vervullen, moet zij ook met het daaraan verbonden beheer wor den belast. Zoo voeren ook de artillerie en genie en ieder onder deel van het leger administratie. Daar het geld bij de verpleging van den troep een hoofdrol speelt, dient de intendance zich ook met de behandeling der daarop betrekking hebbende geldelijke aangelegenheden in te laten, en zij kan daarbij tevens de overige geldelijke aangelegenheden van de verschillende wapens en dien sten, voor zooverre zulks noodig is, op zich nemen. Om behoorlijk te kunnen voorzien in de behoefte aan geld voor het leger, moet de intendance de gegevens leveren om dé benoodigde fondsen aan de volksvertegenwoordiging aan te vragen en verder alles doen wat de wet tot een goed beheer vordert. Wel is waar komt het bij de voorziening in de behoefte aan geld, goederen en materialen in de eerste plaats aan op de handelingen die tot de uitgaven leiden, en is de betaling eerst later aan de orde, doch ook op dit laatste moet goed worden toegezien. En het meest kan ik voelen voor een legerorganisatie, waarbij ook dit toezicht aan de intendance is opgedragen, en niet aan een afzonderlijk staand korps officieren. Hierdoor zou noodeloos een schijf meer in het raderwerk, dat legerbestuur heet, worden ingeschakeld. Aan de intendance blijve het oordeel of eenig materieel voor de ver pleging al dan niet moet worden afgeschreven, of eenige ver strekking hetzij in geld, in vivres of in kleeding en uitrusting mag geschieden. De kwartiermeesters en magazijnmeesters blij ven met de afgifte van een en ander belast, aan hen de zorg voor het bewaren van 's lands geld en goed, en de opmaking van alle noodige verantwoordingstukken. Ziedaar mijne opvatting der zaak. Het in het leven roepen van een afzonderlijke afdeeling comptabiliteit voor het leger acht ik onnoodig. En in Nederland bestaat immers die toestand, hoor ik u vragen. Zeker, maar van meer dan eene en zelfs zeer bevoegde zijde heb ik daarover een minder gunstig oordeel vernomen. Overigens is de administratie der korpsen en magazijnen in Indië op veel betere en eenvoudiger leest geschoeid dan in Nederland. Wij zijn in de Oost op comptabiliteits-gebied het vaderland ver en ver

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 421