MACHINEGEWEREN. Hoewel in den laatsten tijd het vraagstuk der machinegewe ren meermalen ter sprake kwam, of wellicht juist om die reden, achten wij het niet ongewenscht een kort overzicht te geven van den stand van het vraagstuk in den aanvang van dit jaar. Wanneer over meerdere gegevens, den oorlog in Oost-Azië betreffende, zal beschikt worden, zullen hieruit vele lessen voor het tactisch gebruik van mitrailleurs in den veldoorlog geput kunnen worden. Gaarne brengen wij hulde aan de behandeling van dat onder werp in 1901, in het I. M. T. door den kapitein van den Belt: „Mitrailleurs bij den Troep", in 1902, in de Extra-Bijlage No. 9 van dat tijdschrift in het „Verslag van de commissie tot onder zoek van het mitrailleurvraagstuk", en last not least, door den toenmaligen Redacteur van het I. M. T. in 1904, in de Indische Krijgskundige Vereeniging: „Machinegeweren en hun gebruik in den veldoorlog", doch sedert werd wederom een stap voor waarts gedaan en achten wij het niet ondienstig nogmaals op het onderwerp in te gaan. Uit den aard der zaak zijn de gegevens nog onvolledig en kan men uit de wisseling van inzichten duidelijk bespeuren, dat eene oplossing in eene bepaalde richting, wat het laatste betreft, nog niet werd gevonden. In Midden-Europa teekent die zich echter reeds eenigermate. De mitrailleurafdeelingen worden er in vredestijd voornamelijk ingedeeld aan de grenzen, toegevoegd aan de daar gelegerde cava lerie en grens- of bergtroepen. De gevechtswaarde dier troepen wordt hierdoor belangrijk verhoogd. Na met deze troepen mede gewerkt te hebben tot dekking der mobilisatie of tot voorkomen van eene schending van neutraliteit, als anderzins, komen ze het eigenlijke veldleger ten goede. Als bekend, werden de machinegeweren het eerst gebruikt in

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 423