1028 den Amerikaanschen Successieoorlog, waar eenige modellen, voor namelijk Gatlings, gebezigd werden, echter op kleine schaal en met afwisselend succes. Het is een bekend feit, dat in den Fransch-Duitschen oorlog- de wetenschap, dat dergelijke wapens in het gevecht gebracht zouden worden, een grooten invloed had op het moreel van den aanvaller. Dat de mitrailleurs toen niet voldeden, is toe te schrij ven aan de onvoldoende geoefendheid van de bedieningen, aan het verkeerde tactische gebruik dat er van gemaakt werd en van technische gebreken, welke den mitrailleurs aankleefden. Bij de talrijke Engelsch-koloniale expedities bewees het wapen groote diensten. De in massa opkomende inboorlingen boden goe de doelen. Nadat het gelukt was het machinegeweer, dat tot dien slechts eene toepassing vond in den zee- en vestingoorlog, meer onge voelig te maken, begon het ook voor den veldoorlog van belang te worden. In de laatste jaren werd dan ook meer op het wa pen gelet, zoodat nu reeds verscheiden staten over mitrail- leurafdeelingen beschikken en velen der overige op dat gebied proeven nemen, In Nederlandsch-Indië had dit plaats in 1902 (zie Extra-Bijlage I.M.T. No. 9) met de voornaamste der toen bekende systemen, Maxim, Hotchkiss en Skoda. Een systeem, dat thans om z'n bijzonderen eenvoud vermelding verdient, is dat van Schwarzlose, waarvan eene beschrijving- voorkomt in Streffleur's Oesterreichische Militarische Zeitschrift, Maart 1903. Dit machinegeweer heeft slechts één veer en een ge ring aantal samenstellende deelen. Het gewicht bedraagt 19 K.G. Yan deze machinegeweren bestelde Rusland er verscheidene. In Duitschland, Frankrijk en Nederland worden ze beproefd, naar het schijnt met zeer bevredigende resultaten. Zou ook in Neder landsch-Indië een proef in die richting geen aanbeling verdienen? 1) Wat de algemeene tactische toepassing van machinegeweren in den veldoorlog betreft het volgende. Het machine geweer stelt in staat het meest intensieve infan- (1) Onlangs had hier in Indië de beproeving plaats van een tweetal tot dat doel uit gezonden Schwarzlose mitrailleurs; het resultaat was niet bevredigend. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 424