1029 terievuur in de kleinste ruimte af te geven. Zijn beweeglijkheid maakt toevoeging aan bereden wapens mogelijk. Om de voor- en nadeelen te kennen is het noodig de uitwer king te beschouwen. Die van het enkele schot is dezelfde als van het infanteriegeweer. De uitwerking op kleine, gedekte doelen is hierdoor gering en de trefferwerking dan niet ge- ëvenredigd aan het munitie verbruik. Een strijd met dunne, goed gedekte tirailleurliniën moet dus vermeden worden, toch kwamen op Cuba in 1898 bij San Juan drie verbeterde Ame- rikaansche Gatlings op 550 M. van de Spaansche loopgraven in stelling, welke in 15 minuten de Spaansche bezetting na 20.000 schoten verdreven, deze boette bij die gelegenheid ook 80 van haar sterkte in. Verrassend optreden kan hier veel doen en de moreele uitwer king zeer verhoogen. Veel is reeds geschreven over vergelijkingen tusschen het vuur van infanterieafdeelingen en mitrailleurs, waarbij men tot zeer uit elkaar loopende gevolgtrekkingen kwam. Vergelijkt men het aantal treffers en het aantal in denzelfden tijd verschoten patronen, dan kan men zeggen, dat het effect van een machi negeweer ongeveer overeenkomt met dat van twee sectiën in fanterie. Tengevolge van de groote juistheid van het wapen zijn de bun del en de spreiding veel kleiner dan bij infanterie vuur. De diep tespreiding van de eerste bedraagt op kleine en middelbare af standen ongeveer 1JS a 1/2, op groote afstandeu J/2 a 2/s van die eener infanteiie afdeeling van hetzelfde vermogen. Hierdoor zijn fouten in het schatten van afstanden van meer invloed, omdat door den kleineren bundel het doel eerder gemist wordt. Daarom moeten de mitrailleursectiën over goede afstands meters en kijkers kunnen beschikken om het inschieten, door zoo nauwkeurig mogelijk aangeven van den afstand en waar nemen der schoten, zoo juist mogelijk te doen zijn. "Wil men bij eenige onzekerheid, wat den afstand betreft, het doel in het vuur brengen, dan moet met twee vizierstellingen geschoten worden. Dit was een der motieven, welke er toe leidden machi negeweren steeds sectiesgewijs en niet stuk voor stuk te laten optreden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 425