1030 Het inschieten met mitrailleurs is niet zoo gemakkelijk als bij de artillerie, omdat aanslagen, behalve op zandigen bodem of water, nauwelijks zijn waar te nemen. Moet men alleen op zulke aanslagen afgaan en niet op de waargenomen uitwerking op het doel, dan is het zeer moeilijk tot een resultaat te komen, vooral bij het beschieten van kleine, goed gedekte doelen, ingegraven tirailleurliniën, enz. Strooien kan dan toegepast worden, dit kost echter veel munitie. Voor machinegeweren zijn compacte, zicht bare doelen, welke in het gevecht slechts op groote afstanden voorkomen, dankbare doelen. Daar op groote afstanden de bundel ook niet meer zoo beperkt is, wordt voorgestaan de mitrailleurs vooral te bezigen voor het infanterievuur op groote afstanden. Door het juist schot der machinegeweren is het mogelijk over eigen troepen heen te vuren en hierdoor het vuur in front be langrijk te versterken. Yoor indirect vuur zijn de mitrailleurs minder geschikt, omdat dan de uitwerking door de bedieningen niet kan worden nagegaan en munitieverspilling hiervan het gevolg kan zijn. In het Duitsche Reglement van 1904 is daarom van indirect vuur geen sprake meer. Het geringe gewicht der machinegeweren maakt het mogelijk ze in alle terreinen toe te passen, waar de infanterie zich be wegen kan. Door de geringe vuurhoogte is het mogelijk van kleine dekkingen in het terrein gebruik te maken. Al deze om standigheden wijzen er op, dat de mitrailleur een belangrijk wapen is om de vuurkracht der infanterie te verhoogen. Door het groote munitieverbruik zijn de machinegeweren niet aan te bevelen voor een langen vuurstrijd; slechts kort en op gunstige oogenblikken moeten ze optreden, o.a. tot beschie ten van het aanvalspunt, tot afweer van den hoofdaanval, tot spoedige steun op bedreigde punten, tot afweer van een bedrei ging op den vleugel, tot bedreigen van den vijandelijken vleugel, bij tegenaanvallen, afslaan van cavalerieaanvallen, enz., enz. De machinegeweerafdeelingen worden dus gebezigd, waar noo- dig en daarom moeten ze ter beschikking van den bevelhebber staan, die er over oordeelen kan Avaar, en tot welk doel, ze gebezigd behooren te worden. Bijzondere diensten kunnen de machinegeweren bewijzen bij terugtochten of vervolgingen. Hier toch zal het mogelijk zijn op

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 426