644 „laatste was hier het gevalwant niet dan in 't begin der maand „Juli had men een aanvang gemaakt met de uitvoering van het „plan, en voor het grootste gedeelte dezer nieuwe dragonders „was het rijden, even als voor ieder beginnend ruiter, nog zeer „afmattend, ja pijnlijk werk. Reeds de marsch van Djocdja naar „Dixo, die 2 dagen vorderde en over Tempel, d.i. langs den groo- „ten weg, verricht werd, bewees dan ook, dat er van dit nieuwe „wapen niets te wachten was, zoodat men van het oogenblik „der aankomst op het oorlogstooneel het denkbeeld varen liet, „Dipo Negara op deze wijze te bevechten en te vervolgen. Nim- „mer is die compagnie, welke trouwens hare geheele infanterie- „uitrusting zonder de minste wijziging behouden had, anders „dan te voet tegen den vijand aangevoerd, en haar verschijning „te Dixo had geen andere gevolgen, dan de versterking der „strijdkrachten daar vereenigd." Zooals bekend, bestaat thans bij ons leger nog steeds bij wijze van proef een afdeeling militaire wielrijders, echter van zoo geringe sterkte, dat er, na aftrek der in oorlogstijd benoo- digde berichtrijders, niet veel van zal overblijven om als op rij wielen bereden infanterie gebezigd te kunnen worden. Conclusion. De bereden infanterie die we uit het vorenstaande hebben leenen kennen is te verdeelen in vaste en in tijdelijke orga nisaties. Tot de eerste behooren de Engelsche bereden infanterie in Europa en in Indië, die der normale Duitsche Schutztruppe in Zuid-West-Afrika en die der Franschen in Algiers, welke laatste in samenstelling en wijze van gebruik zeer met de beide eerste verschilt. Engeland is alzoo de eetiige mogendheid, die in Europa bere den infanterie in de legerformatie heeft opgenomen. Daar Enge- lands legerinstellingen niet in de eerste plaats gegrond zijn op de verdediging van bet rijk in Europa, doch meer rekening houden met de behoeften van het koloniale leger in de zeer uitgebreide bezittingen buiten Europa, is de legerorganisatie meer aan de eigenaardige verhoudingen van de koloniale slagvelden aange past. We kunnen dus zeggen, dat voor de oorlogvoering in

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 42