1037 - ■stelling toch maakt ze in de vuurlinie zóó kenbaar, dat het ge durende den Zuid-Afrikaanschen oorlog nimmer gelukte ze in die linie werkzaam te doen blijven. Aan ieder infanterie- en militie-bataljon, bestemd voor het veldleger, is thans een sectie machinegeweren toegevoegd, even eens aan ieder bataljon bereden infanterie en aan ieder cava lerieregiment eene sectie, bestaande uit 1 Maximgeweer en 1 pompom van 3.7 c.M. 1). Men schrijft de invoering van dit laatste wapen toe aan de omstandigheid, dat het vuur van den pompom in hooge mate de paarden verontrust, terwijl de mate- rieele uitwerking gering is. De Bóeren-Generaal Ben Viljoen schrijft hieromtrent: De pompom maakt bij het vuren een helsch leven en kan een demo- raliseerende uitwerking op den vijand hebben. Echter hiermede is alles gezegd, want de uitwerking is overigens nul. Uit ge brek aan beter konden we ons gelukkig rekenen, als we toch in het bezit van eenige pompoms waren. We maakten er leven mee en leidden zoo de aandacht des vijands af 2). De sectie infanteriemitrailleurs telt 1 officier, 12 minderen •en 6 paarden, 2 machinegeweren, 1 munitiecaisson en 1 baga gewagen, beide tweespannig. Het geweer rust op een hooge raderaffuit. De bediening wordt gedekt door een stalen schild. Het vizier gaat tot 2300 M. De mitrailleur wordt door een paard of muildier, aan de hand geleid, getrokken. Wanneer afgelegd is, rust het geweer op een verticale zuil, waarvan het bovendeel draaibaar is. Aan de affuit worden 4000, op de munitiecaisson 13200 patronen medegevoerd, zoodat per geweer 10600 patronen beschikbaar zijn. De mitrailleursecties voor de cavalerie, en vermoedelijk ook •die voor de bereden infanterie, tellen 1 officier, 22 minderen, 15 rij- en 20 pakpaarden, 1 zesspannige pompom, 1 tweespannige mitrailleur, 1 zesspannige pompom- en 1 vierspannige mitrail leur-munitiecaisson. Op den mitrailleur is de richter door een schild gedekt. Ook met den niet afgelegden mitrailleur wordt in geval van nood gevuurd. Op marsch zitten twee bedieningsmanschppen op den 1) Supplement der War. Establishments, 1 Januari 1905. 2) Ben Viljoen. Im Kampfe um Afrika II.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 433