1041 Portugal. Ieder der 6 jagerbataljons heeft een sectie machinegeweren, elk van 2 mitrailleurs. Japan. Hier waren vóór den oorlog 2 mitrailleurbatterijen, resp. sy steem Maxim en Gatling in beproeving bij de le en 2e divisie. Bij den aanvang van den oorlog beschikten nog 4 andere divisiën over batterijen van 6 machinegeweren, terwijl tijdens den oorlog nog 3 batterijen uitgezonden werden. In 't geheel waren 9 bat terijen te velde. Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Hier werd het systeem Yickers-Maxim aangenomen. Machine geweren van dit stelsel worden er aangeschaft en machinegeweer- afdeelingen georganiseerd. Mexico. Over een machinegeweerafdeeling van 24 mitrailleurs, bestemd voor den bergoorlog, wordt beschikt. Aan het einde van het overzicht gekomen, spreken wij den hartgrondigen wensch uit, dat thans ook voor het Nederlandsch- Indische Veldleger een einde kome aan proefnemingen, en al kunnen, met het oog op onze eigenaardige terreinen en toestan den, elders aangenomen stelsels niet ongewijzigd worden over genomen, toch behoort niet getalmd te worden met den invoer van machinegeweren. Uit de thans elders toegepaste en beproefde stelsels behoort men een keuze te doen. Een dergelijk machine geweer, gewijzigd en in overeenstemming gebracht met onze speciaal Indische eischen, zal wel niet in die mate van het ori gineel afwijken, dat de mogelijkheid niet zou bestaan in betrek kelijk korten tijd aan ons veldleger een zoo gewenschte verster king te doen toekomen. Waar thans onze levende strijdkrachten niet hooger opgevoerd kunnen worden, moeten de doode weermiddelen hieraan te gemoet komen. Eerst dan zal ons veldleger in staat zijn in den onge- lijken strijd zijn ouden roem te handhaven en ook een over- machtigen vijand langen tijd met succes het hoofd te bieden. „Een krijgsman wint reeds veel, al wint hij niet dan tijd!" A. J. Gooszen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 437