VRAGEN EX ANTWOORDEN. Artilleristisch interview. „Waar ligt Banjoe Biroe?" Midden in Java is ergens een heel groote put, gevuld met modder, die in den regel overloopt. Aan één van de kanten, die wel eens droog is, ligt Banjoe Biroe, een klein militair nest. „Waarvoor dient het dan?" Het is een garnizoensplaats voor infanterie, een bergbatterij en de remontebatterij. „Dan begrijp ik niet, waarom dat juist bij dien put moest wezen." Zooals u weet leeft een Hollander liefst onder kikkers en an dere amphibiën. Hij, die van het land komt, kan niet buiten het gezang van den boerennachtegaalde stadsman heeft heimwee naar zijn grachtluchtjes, die hem dichten van het verre moeder land. En zijn binnenhuisje is niet compleet als er niet wat vette vliegen tegen zijn ruiten zitten en welgedane muggen hem droo- merig om de ooren gonzen. „Maar Midden-Java ligt hoog, en is't er dus koud en gezond?" 'tls er werkelijk koel, net als in een kelder op de Geldersche kaai te Amsterdam, waar het water langs de Keulsche potten druipt. Overigens het tegendeel van gezond. Bij dien put heerscht natuurlijk malaria, die zich onder de meest interessante vormen uit. Het is vrijwel zeker, dat iedereen die er pas komt door koortsen wordt aangetast. Ook buikziekten zijn inheemsch, kin deren verkeeren er steeds in gevaar. Ziekteverloven zijn dan ook voor zoo'n klein garnizoen niet zeldzaam, en bij den troep heerscht veel koorts, die de menschen dikwijls voor eenige dagen of langer tijd buiten dienst stelt. Meer dan eens kwamen plot selinge sterfgevallen aan buikziekte voor. Bestijgt men de omliggende bergen, dan ligt de geheele put- vlakte in damp gehuld, die het dikst is boven de putopening,

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 438