1047 toeoefening van het vak, dat eiken bereden artillerist na aan het hart moet liggende africhting. En toch beloofde dit resultaat reeds veel voor de toekomst. Hoevelen hebben dezen enthousiast beoordeeld, nog meer veroordeeld, die als schoolknaap tot hem hadden moeten komen. Die wel zeiden, dat hij eigenwijze dingen verkondigde, maar eigenlijk niet wisten wat hij verkondigde. Die ook ternauwernood den naam hadden gehoord van de groote meesters in de rijkunst, waarbij deze grootste theoreticus, die Indië op het gebied van africhtingskunst geherbergd heeft, zelf ter schole was geweest? Het feit is misschien nog niet voldoende bekend, maar het bestaat: rn.i. is onze bereden artillerie in staat onder gunstige- omstandigheden hare remonte te brengen tot op een standpunt, dat elk bereden wapen hoogst bevredigend moet schijnen. De kennis is er en wordt voortgekweekt, vele harten gloeien van enthousiasme voor het vak; het paardenmateriaal staat aan den vooravond van de grootste ommekeer die het beleefde, de alge- meene invoering van Australiërs. Het wordt nu tijd dat gehoor gegeven wordt aan den aandrang van hen, die voelen dat een bereden wapen zijn kern vindt in de remonte, en dat die dus aan hooge eischen moet voldoen. Het paardenmateriaal. De Sandelwoord heeft zijn roemvolle dagen uitgediend; hij staat tot zijn voorvaderen als wij Hol landers tot de onze. Sneller en sneller nadert hij zijn afdan king. Wij zullen hem in eere gedenken, den kleinen lastpost, en die het ons toch ook weer zoo gemakkelijk maakte. Die het mogelijk maakte dat een remonte met zóo geringe middelen werkte, omdat meer sprake was van gewennen dan africhten. Omdat de Sandelwood, het natuurkind, sterk van spieren, pezen en gestel was, met volmaakte hoeven en beenderen, gewend aan ons klimaat. Hu komt de Australiër, groot en sterk, maar minder gestaald. Verwekelijkt kunstproduct, met zijn onvermijdelijken aanleg voor ziekten en gebreken, zijn veel zorg vereischend gestel, lichaam, hoeven enz. Zijn koudbloedig temperament, dat spoedig ontaardt in slapheid, die versletenheid na zich sleept. Zijn minderen weerstand tegen het afmattende klimaat. Nu begint de africhting pas hare eischen te doen gelden hier

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 443