649 de tijdelijke uitbreiding dezer wapensoort in Z.-W.-Afrika gedu rende den Her er o-opstand komen mij de eerste zeer rationeel voor, voornamelijk omdat het land zelf zulk uitstekend voor het doel geschikt paardenmateriaal in voldoende hoeveelheid opleverde, waardoor de organisatie betrekkelijk niet duur was, en omdat men tot die oprichting genoodzaakt werd ten gevolge van gebrek aan cavalerie. De laatste echter, voor welke men met groote financieele opofferingen paarden van buitenaf moest aanvoeren, acht ik niet navolgenswaard, vooral niet, omdat ze voor de oorlogvoering in Z.-W. Afrika niet strikt noodzakelijk schijnt; met het uitzenden van eenige cavalerie voor den ophelderings- en veiligheidsdienst, en de noodige (onbereden) infanterie had men zij 't wellicht niet zoo spoedig hetzelfde resultaat bereikt- Het boven medegedeelde omtrent de waarde van bereden infanterie in de Europeesche legers geldt ten volle voor ons koloniaal leger, wat betreft zijn taak tegen een buitenlandschen vijand. Onze cavalerie heeft niemand zal zulks ontkennen een te geringe sterkte en met ons remontewezen is het zoo danig gesteld, dat het nog lang geen uitgemaakte zaak is of wij in oorlogstijd onze weinige bereden troepen, wat de paarden be treft, steeds op sterkte kunnen houden. Onder zulke omstan digheden aan bereden infanterie te denken zou onoordeelkundig wezen, te meer daar die wapensoort best gemist kan worden. Want ook in den strijd tegen den inlandschen vijand het dagelijksch werk is geen plaats voor bereden infanterie. Al heeft, vooral in het laatste decennium, de cavalerie tegen den inlandschen vijand gewichtige en zeer te waardeeren diensten bewezen, toch zullen zoowel terrein, vechtwijze van den vijand, verpleging enz. steeds noodzaken de infanterie liefst licht be wapende en uitgeruste, mobiele troepen de hoofdrol te laten spelen en behoeven bereden troepen slechts in een betrekkelijk kleine verhouding bij een expeditionnaire macht te worden in gedeeld tot liet verrichten van den verkennings- en veiligheids dienst; een colonne uitsluitend of grootendeels uit beredenen saamgesteld zou in de meeste onzer terreinen voor het doel on bruikbaar zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 47