1085 Behalve dat door hem het vuur van den W. heuvelrug tot zwijgen was gebracht, had hij de bezettingen op den Glé Geu- ting en in de zichtbare benteng van Lam Asan genoopt hunne positiën te verlaten. Yan de stelling van het 9e Bataljon was niets te zien. Men hoorde alleen vuren en zag in de vallei van Beradin voort durend groote en kleine troepen Atjehers in Zuidelijke richting vluchten. Alle kampongs liepen leeg toen ons repeteervuur daar succes sievelijk op werd afgegeven. Op een lager gedeelte van de Noordelijke helling verscheen een detachement van het 7e Bataljon onder den kapitein Broek- hoff, die mededeelde, dat hij de artillerie dekte- 2 sectiën-, die bezig waren de moeilijkste N.O. helling van den Tjot te beklimmen. Onmiddelijk werden haar de genietroepen en een paar brigades marechaussee ter hulp gezonden. In de stelling van de 2e compagnie gekomen, rapporteerde men den colonne commandant dat de Eur. sergt. Grebner, No. 27589, eigener initiatief den vijand op den hoogtekam in het Whad aan gevallen, met achterlating van een doode had verdreven en nu den meest zuidelijken top van dien hoogterug bezet hield. Daar van uit die positie de groote weg door de vallei van Beradin ook door de Beaumontgeweren werkzaam onder vuur genomen kon worden, en de bezetting van den top door Grebner dan ook het verlaten van Lam Pisang en Bineh Kroeng door den vijand ten gevolge had gehad, deed de colonnecommandant de geheele 2e compagnie bij de 2e sectie aansluiten, opdat deze compagnie bij eventueel oprukken haar steun kon verleenen. 9 u. 15' werd den bevelhebber bericht no. 4 gezonden: „Lam „Pisang verlaten. Wij hebben heuveltop ten O. van Oemar s huis „bezet. Bineh Kroeng ook verlaten. Vele Atjehers loopen weg in „Z. richting. Troepen kunnen doorrukken. Verzoeke toezending „bereden ordonnansen." Te bejammeren was het, dat geen signaal was afgesproken om mede te deelen of de troepen al dan niet vooruit konden. De van de Tjot Tjako gegeven teekens werden in de vlakte niet opgemerkt. Thans kwam die tijding den bevelhebber eerst te 11 u. 15' v. m. in handen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 481