650 Gegeven echter onze te geringe sterkte aan cavalerie, den zeer zeker verre van rooskleurigen toestand van den paardenstapel,. waarop we in tijd van oorlog uitsluitend aangewezen zullen zijn,, en last not least den staat der financiën, die niet gedoogt voor- loopig ten deze een afdoende verbetering te brengen, dienen wij met beide handen alles aan te grijpen, wat ons, zonder al te groote geldelijke offers voor dure bereden infanterie, de gelegen heid schenkt, onze ruiterij den steun te verzekeren, die haar het vervullen harer belangrijke opdrachten mogelijk of gemakkelijker maakt en haar te ontlasten van alles wat niet tot haar hoofd taak behoort. Daartoe zijn, zooals uit het voorgaande gebleken is, te rekenen 1. Het oprichten van een compagnie wielrijders-strijders boven en behalve een afdeeling wielrijders-ordonnansen. 2. Het toevoegen aan de cavalerie van eenige machinegeweren. 3. Het organiseeren van op paard of rijwiel bereden vrijwilli gerskorpsen. Over de noodzakelijkheid en het groote nut der maatregelen sub 1 en 2 hebben reeds meer bevoegden hunne meeningen be kend gesteld, zoodat ik, onder verwijzing naar de extra-bijlagen Nos. 9 en 10 van dit tijdschrift en naar het Orgaan der Indische Krijgskundige Vereeniging 1903, daarover verder kan zwijgen. Beide maatregelen zijn voor ons leger reeds aanhangig geweest- en beide zijn thans ook weer van de baan. Het is van algemeene bekendheid, dat de tegenwoordige In dische Regeering niet zóó doordrongen is van het nut van het opnemen eener compagnie wielrijders-strijders in de formatie van ons leger, dat voor dat doel fondsen beschikbaar gesteld kunnen worden, en dat de stand der geldmiddelen niet gedoogt de leger- formatie met een afdeeling bericht-rijders op rijwielen uit te brei den. De thans bestaande toestand kan bestendigd blijven, d.w.z. de afdeeling militaire wielrijders, die nu tot het 10e Bataljon behoort en de 4e compagnie van dat korps vormt, kan binnen de grenzen der formatie bij een der veld- of depotbataljons gehandhaafd worden. Na aftrek van de bij mobilisatie benoo- digde ordonnansen zal van deze afdeeling wielrijders te weinig: overblijven dan dat de cavalerie daarvan eenigen steun van be- teekenis kan verwachten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 48