1101 De batterijcommandant, de kapitein Nauta, wist de 01 de echtei te bandhaven en zijn doel omstreeks half acht te bei eiken. De kapitein Smits bracht den mondelingen last van den co lonnecommandant aan den overste Soeters over om in stelling te blijven tot nader order. Reeds vroeger had deze door den cavaleriecommandant om tandoes doen vragen; van deze gelegenheid werd ook gebiuik ge maakt om aanvulling van munitie te verzoeken. De artillerie kwam in batterij en wel één sectie tegen Lam-ïsi, 1 stuk tegen Blang Gaboes (in het W.) en 1 stuk tegen Lam Awi. Alleen het laatste vuur had uitwerking, men zag de vijand de versterkingen verlaten en zijn schieten daar hield grooten- deels opdat uit de andere versterkingen werd er niets minder op, integendeel concentreerde het zich voornamelijk op de artil lerie, zoodat het voor deze raadzaam werd geacht het vuur te staken en de stukken achterwaarts terug te trekken. Omstreeks 10 uur bracht een peloton onder den len luitenant Tetenburg van het 14e Bataljon de munitieaanvulling. De colonnecommandant had inmiddels een ander peloton van het 14e Bataljon in stelling doen komen op 450 M. van Lam- tih achter de ten Z. van den weg gelegen heuvels, met opdracht, te trachten 's vijands vuur in Lam Isi tot zwijgen te brengen. Eerst om 11 uur kwam het peloton Tetenburg terug. Het was op den heenmarsch flink beschoten, zoodat het bijna 2 uur noodig had gehad om Lam Manjang te bereiken. De overste Soeters had hem de boodschap medegegeven, dat hij de gewonden en doo- den, wier aantal reeds belangrijk was, voorloopig zou aanhouden. Omstreeks 11 u.v.m. ontdekte de kapitein der artillerie Nauta in Lam Tengah, op 100 M. van den geschutstand tegen Lam- Awi, eene grootë verzameling Atjehers, die blijkbaar een aanval op de N.W. zijde van Lam Manjang wilden wagen; onmiddelijk deed hij de naastbij zijnde infanterie waarschuwen. Kapitein Drijber van de 5e compagnie vroeg en kreeg vergun ning hen te verdrijven. De kapitein Kramer, die zich met eene sectie der 4e compag nie eveneens naar het bedreigde punt begaf, kreeg onderweg een doodelijk schot.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 497