1102 De korpscommandant, zich in de richting bewegende wer- waarts de 5e compagnie opgerukt was, ontving onder weg reeds mededeeling, dat kapitein Drijber den vijand teruggeworpen had en hem een verlies van 30 dooden had bezorgd. Een groot aantal vuurwapens, klewangs, rentjongs enz. waren buitgemaakt. Ontwarende dat de Atjehers eene benteng hadden bezet, was de compagnie, na een paar salvo's te hebben gedaan, on middel, lijk tot den aanval overgaan. De europeesche hoornblazer Karei, No. 39346/706, hielp eerst zijn pelotonscommandant den len luitenant C. W. J. K. Thomson door de versperring en volgde hem op den voet in de benteng. Na hem kwamen de sergeant-majoor Fijt, No. 37066/400, en zijne sectie, die na een kort handgemeen den vijand op de vlucht dreven- Onder degenen die zich bijzonder onderscheidden, behoorde o.a. de Eur. fus. Pierot, No. 39066/817, die, hoewel reeds bij den op- marsch door een kogel gewond, medestormde en den vijand met de bajonet te lijf ging. Dadelijk deed kapitein Drijber tot de vervolging overgaan, waarbij de secties Thomson en van Leer nog menig Atjeher deden sneven. De pas veroverde stelling werd intusschen door onze troepen bezet, even zoo het Zuidwaarts gelegen terrein tot aan den weg naar Blang Kala. Te 1 u. 20' n.m. ontving de luitenant kolonel Soeters het vol gende bericht van den colonnecommandant: „Lamtih 23-8-96. 1.10 n.m. „Kampong Lam Asan bezet door 7e en 9e Bataljon. Acht gij „aanval op Lam Isi mogelijk met 3 compagnieën, wanneer gij „er twee in Lam Tengah en Lam Manjang achterlaat, dan zal „ik U steunen met 3 compagnieën 14e Bataljon, zoo ja, bereid „dan voor met artillerievuur, ik open dan ook vuur uit verster king en staak dit, als gij het vuur staakt." Genoemd hoofdofficier antwoordde daarop, dat hij den aanval zou doen met 2 compagnieën en 3 in Lam Manjang zou achterlaten. De beide sectiën bergartillerie namen daarop Lam Isi onder vuur. Voor den aanval werden de le en 4e compagnie aange wezen, terwijl de kapitein Drijber het commando in de stelling Lam Tengah en Lam Manjang op zich zou nemen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 498