NOGMAALS „BESCHIETING VAN KABELBALLONS." (Met plaat XXV.) In het I. M. T. van Juni jl. komt een artikel „Beschieting van Kabelballons" voor, waarin de schrijver, na eenige algemeene be schouwingen omtrent de inrichting en het gebruik van kabel ballons te hebben doen voorafgaan, in hoofdzaak de wijze van beschieting en waarneming behandelt. De vakliteratuur heeft zich tot nu toe betrekkelijk weinig met beide punten beziggehouden, 't geen wel zijn oorzaak zal vinden in de geringe oorlogservaring, die hieromtrent tot nu toe opgedaan is. Voor het eerst werd in den Zuid-Afrikaanschen Oorlog van Engelsche zijde veelvuldig van ballonwaarnemingen gebruik ge maakt en dikwijls met succes. Te Ladysmith, bij Colenso en bij de overgave van Cronjé hebben de Engelschen veel nut uit hun ballonwaarnemingen getrokken. Volgens den commandant der Engelsche luchtschipperafdee- ling, den overste Templer, zou het zonder de ballonwaarneming aan Cronjé zeker gelukt zijn aan zijn vervolgers te ontkomen. Te Ladysmith steeg de ballon gedurende 29 dagen op (nl. zoo lang het voor de vulling noodige gas kon worden bereid). Hun succes hadden de Engelschen voor een groot deel te dan ken aan de onvoldoende wijze van beschieting van de zijde dei- Boeren. Bij Ladysmith werd de ballon als regel uit één kanon bescho ten en dan nog alleen, zoolang hij slechts een hoogte van 20 tot 50 M. had bereikt. Op een hoogte van 200 M. werd onder alle omstandigheden het vuur gestaakt 1). Omtrent het gebruik van kabelballons gedurende het beleg van Port-Arthur is tot nu toe weinig bekend. In zijn werk „Port- 1) Zie Mittheilungen Nov. 1904.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 502