1112 Het gebruik van zijdelingsche waarnemers is noodzakelijk. 6. Rusland 1). Voor het bepalen van het en wordt van zijdelingsche waarnemers gebruik gemaakt. Het laden begint stuksgewijze. Na het bepalen der grenzen van 4 „Liniën" (dit zijn verdee lingen van den opzet; op 4500X wijzigt 1 Linie 60X) wordt over gegaan tot het voortgezet vuur, bestaande in het afgeven van salvo's tusschen de gevonden grenzen. Hierbij moet getracht worden de springpunten boven den ballon en niet lager dan het midden hiervan te krijgen. Een salvo is goed, wanneer slechts één springpunt dicht bij den ballon wordt waargenomen en de overige daar niet bene den liggen. In sommige opzichten stemmen alle bovenstaande schietregels met elkaar overeen. Hoewel niet overal bij vermeld, zoo worden toch, evenals dit in onze schietregels is voorgeschreven, steeds gebruikt vuurmon den met gestrekte banen, die op grooten afstand G.K.-vuur kunnen brengen, op affuiten gelegen zijn, welke groote verhoo gingen toelaten en waarbij een groote vuursnelheid mogelijk is. Alleen de Duitsche vestingartillerie wijkt hier in zooverre van af, dat deze c.q. ook van brisantgranaten gebruik maakt. Om de door N. E. L. op bladz. 556 aangegeven redenen ver dient dit projectiel in geen geval aanbeveling en is het gebruik ervan dan ook nergens anders voorgeschreven. Verder bestaat vrij groote overeenstemming in de wijze van waarnemen. Met uitzondering van Frankrijk worden overal steeds zijde lingsche waarnemers gebruikt ter bepaling van het en terwijl de zijdelingsche- en hoogte afwijkingen der springpunten uit de batterij worden bepaald. Bij de kwestie der waarneming wensch ik een oogenblik stil te staan. De reden waarom men de bepaling van het en met behulp van zijdelingsche waarnemers tracht te verkrijgen, is 1) Zie Sireffleurs 1900 IVe band.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 508