1113 duidelijk. Men vreest, dat de groote beweeglijkheid van den ballon en het kleine doel dat deze aanbiedt, ernstige bezwaren opleveren voor een directe waarneming en daar vóór alles een vlugge wijze van vuren tegen dit soort doelen gewenscht is, neemt men noodgedrongen de indirecte waarneming te baat om de ligging der schoten te bepalen. Nu blijft het echter m. i. de groote vraag of deze oplossing wel de meest juiste moet worden genoemd, 't Is waar, de directe waarneming is hier lang niet gemakkelijk, maar om er a priori afstand van te doen is toch wel wat al te radicaal. Als er toch één doel is dat gunstig voor de directe waarneming gelegen is, is het wel de ballon, die honderden Meters boven het aardop pervlak zweeft. Het feit, dat een ballon goed zichtbaar is, wordt dan ook overal erkend, blijkens de bepaling, dat steeds de di recte richting moet worden toegepast. Trouwens de bepaling, in verschillende schietregels voorko mend, dat gedurende het inschieten getracht moet worden de springpunten in de waarnemingslijn van den B. C. of ter hoogte van den ballon te verkrijgen, wijst er op, dat men nog wel de gelijk eenig resultaat van de directe waarneming verwacht. Naar mijne meening moet dit de grondslag vormen van onze schietregels. In de eerste plaats trachten de schoten direct waar te nemen door de springpunten in de waarnemingslijn van den B.C. te brengen en lukt dit niet, dan uit de gegevens van de zijpos- ten het en bepalen. Nu zou volgens N. E. L. het bovenstaande niet volgens onze schietregels zijn. Op bladzijde 565 toch lezen we: „Gedurende het inschieten wordt batterijsgewijze geladen (het „schietvoorschrift zegt: „salvo 's van G.K.") en op grond dezer „schoten gecorrigeerd. „Het schietvoorschrift bepaalt verder: „Worden springpunten „lager dan den ballon waargenomen, zoo wordt (dus met behulp „van de kolom in de schootstafel „1 °/00 O.H. wijzigt spring- „hoogte") de O.H. vermeerderd; komen te hooge springpunten „voor, zoo wordt zij verminderd. „Uit de ivoor den te hooge springpunten" leidt men af dat de

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 509