652 ophelderende cavalerie, het rijden van patrouilles naar vèr ver wijderde punten enz. In sommige gevallen kunnen de wielrijders zelfs den ophelderingsdienst gedeeltelijk van de cavalerie over nemen. Aangezien voor een bereden mitrailleurcompagnie een be trekkelijk groot aantal Europeesche cavaleristen noodig zijn (33 a 38), 1) bestaat er veel kans dat, waar de cavalerie toch al moeite heeft het Europeesche element op sterkte te houden, die Europeanen in mindering zullen komen van dien landaard bij het wapen zelf, waardoor de gevechtswaarde der ruiterij zal ver minderen. Yoorts zal de aanschaffing en het op sterkte houden van het groot aantal benoodigde paarden (130 a 150) 1) een puzzle te meer voor ons remontewezen vormen. Al deze factoren afgescheiden nog van de vele diensten die wieliijders buiten vei band met de cavalerie bij onze oorlogvoering kunnen bewijzen 2) doen mij de voorkeur schenken aan een compagnie wielrijders-strijders boven een compagnie bereden mi trailleurs, ook al mochten de kosten hooger zijn. Volgens mij bereidwillig verstrekte gegevens toch zouden voor een compagnie wielrijders, volgens de formatie in Extra-bijlage I. M. T. No. 10 aangegeven dus met inbegrip van een afdeeling berichtrijders de kosten in het eerste jaar f 201.000 en verder jaarlijks f 133.000 bedragen, terwijl uit de Extra-bijlage I. M. T. No. 9 (blz. 198) blijkt, dat voor een bereden mitrailleurcompaguie van 8 mitrailleurs de oprichtingskosten f 163.671 beloopen, terwijl jaarlijks/" 73.890voor onderhoud benoodigd zijn. Aangaande den boven sub 3 genoemden maatregel het vo'gende: Op de paarden van particulieren in en nabij de drie hoofd plaatsen van Java wordt, zooals bekend, in tijd van oorlog door het Legerbestuur beslag gelegd tot het op sterkte brengen en houden van het paarden materiaal der bereden wapens. In de binnenlanden echter zullen nog vele paarden ter beschikking hunner eigenaars blijven; men denke slechts aan de vele geëm ployeerden der landbouw- en andere ondernemingen, die er niet zelden meer dan één rijpaard op na houden. In het ai tikei „Indië weerbaar", voorkomende in den vorigen 1) Zie tabellen G. en J. Extra-bijlage I. M. T. No. 9. 2) Zie blz. 30 e.v. der Extra-bijiage I. M. T. No. 10.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 50