1115 of te lage springpunten beoordeeld moeten worden. Waarvoor zou anders het inschieten met salvo's nog nut hebben? Is mijn opvatting omtrent onze schietregels juist, dan is er ook geen enkele reden om de directe waarneming uit te sluiten. Door een oordeelkundige combinatie van directe en indirecte waar neming zal men dan minstens even vlug en met meerdere zeker heid tot een bepaling der grenzen komen, als bij zuivere toe passing der indirecte waarneming. Onze waarnemers mogen het nu al aardig ver in deze laatste wijze van waarnemen gebracht hebben, het blijft toch een feit, dat de directe waarneming betrouwbaarder en vlugger geschiedt dan de indirecte. Ik stel me het inschieten tegen kabelballons als volgt voor: Na bepaling van den afstand wordt met de overeenkomstige O.H. en een T., zoodanig verlengd dat de springpunten ter hoogte van den ballon (dus in de waarnemingslijn van den B.C.) kunnen- verwacht worden, met salvo's de grens van 200 M. bepaald. Links en rechts van de batterij zijn hulpwaarnemers opgesteld. De B. C. (c. q. geholpen door een hem toegevoegden hulpwaarnemer in de batterij) neemt het (-]-) en benevens de hoogte-en zijde- lingsche afwijkingen waar. Valt het salvo hooger of lager dan de ballon of te veel zijde lings, dan geeft de waarneming van den B.C. een vraagteeken. Uit de waarnemingen van beide zijposten kan echter worden opgemaakt in welken zin het salvo valt. Nu is het voor het verdere verloop van het vuur de vraag of men meer waarde hecht aan een snel, dan wel aan een juist ingescho ten zijn. Wenscht men het inschieten zoo vlug mogelijk te doen ver- loopen, dan corrigeert men in bovenstaand geval voor de lengte op de waarnemingen der zijposten; geeft de juistheid den door slag, dan verdient het overweging nogmaals een salvo (met cor recties voor hoogte- en zijdelingsche afwijkingen) op denzelfden afstand te doen. Meer dan eenmaal mag echter het salvo niet herhaald worden. Een ballon, in den aanvang van een beleg of een veldslag opgelaten, heeft ten doel: terrein-en doelverkeming Deze verkenning is lang niet gemakkelijk en kan geruimen

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 511