1116 tijd duren. Het oriënteeren der kaart van uit een ballon vereischt reeds veel ervaring. Verschillende doelen moeten ingeschetst wor den, de sterkte van vijandelijke colonnes berekend uit den tijd, die noodig is om een bepaald punt te passeeren enz. 1). De afstand van de vijandelijke stelling wordt daarom groot genomen, teneinde zoo min mogelijk door vijandelijk vuur gestoord te worden. Heeft de ballonwaarneming ten doel het waarnemen van schoten (dus in een latere periode van het gevecht), dan is haar voor naamste taak na het inschieten der eigen batterijen afgeloopen. Gewenscht is het natuurlijk ook de uitwerking van het eigen vuur waar te nemen, doch dit behoeft niet doorloopend te ge schieden. Van de tusschenpoozen kan gebruik worden gemaakt den ballon te verplaatsen of in te halen. De ballonwaarneming duurt in dit geval dus slechts kort, te meer daar deze waarneming in het algemeen op kleiner afstand geschiedt dan de eerstbedoelde en dus aan krachtiger beschie ting is blootgesteld. Zoo geeft het Duitsche „Exerzier-Reglement für Luftschiffer" o.a. aan: „Nachdem die Angriffsartillerie met Erfolg dasFeuer eröffnet hat, kan der Ballon des Angreifers im Allgemeinen na- her herangehen." Keeren we nu terug tot de kwestie van het al of niet her halen van het salvo, dan zou het dus tegen een ballon, bestemd voor terrein- en doelverkenning, aanbeveling verdienen het salvo te herhalentegen den ballon, bestemd voor waarneming der scho ten, daarentegen niet. Wat betreft de T.-verlenging om springpunten ter hoogte van den ballon te krijgen, zij het volgende opgemerkt. De schootstafels van 7.5 c.M. L/35 en L/30 (die van 7 c.M. L/28 is niet in mijn bezit) geven voor alle afstanden een interval van 60 Meter; de T-vermeerdering zou dus berekend dienen te worden met behulp van de kolom„1 O.T. wijzigt springafstand". Om echter alle berekening (en dus ook fouten) te vermijden, is het practischer de T. te nemen voor den afstand van 50 M. meer, die uit de schootstafel direct kan worden afgelezen. 1) Zie voor meerdere bijzonderheden„Der Fesselballon im Feldkriege" in het „Or gan der Mil. Wissenschaftlichen Vereine", 1901.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 512