1118 Nu is door schrijver natuurlijk met opzet de ligging der scho ten zoo ongunstig genomen, om het vermeende nadeel van het salvo te doen uitkomen. Daar evenwel bij 7.5 c.M. L/35 op 5000 M. de B. S50 slechts 4.5 M. bedraagt, zoo zal een dergelijke groepeering van het salvo zelden of nooit te verwachten zijn, tenzij de schoten in de onmid dellijke nabijheid van den ballon vallen; doch laat men dan maar gerust het salvo herhalen (na c.q. correctie voor de hoogteaf wijking te hebben aangebracht)bij een doelbreedte van 10 Me ter heeft men dan eene prachtige kans de kogels in den ballon te krijgen. Het zal hier voornamelijk van een goede vuurdiscipline af hangen of de B.Sso vergroot wordt of niet. Heeft de B. C. de richters en aftrekkers ingeprent, dat op de betreffende commando's gelijktijdig de richting wordt gestaakt en afgetiokken, dan kan bij een salvo voor deze vergrooting al heel weinig reden bestaan. Die vergrooting wordt echter wel veroorzaakt door het achter elkaar afgeven der schoten, waarbij ook de richting niet gelijk tijdig kan worden gestaakt en hier dus niet één richtpunt be staat, maar 4 naast elkaar gelegene (tengevolge van de beweging van den ballon). Als ïegel zal dus een salvo, wat de breedte betreft, nauwer gegroepeerd zijn, dan wanneer de schoten met kleine tusschen- 'poozen worden afgegeven. Werkelijk „heel iets anders" wordt de waarneming schot voor schot eerst, wanneer de opgaven der zijposten zich niet bepalen tot de aanduidingen: „In de richting, Links of Rechts," maar met behulp van het richtvlak in °/00 worden opgegeven. Deze waarnemingswijze past geheel in het betoog van den schrijver, die uitsluitend heil zoekt in de indirecte waarneming. Later op blz. 561 wordt deze waarnemingswijze dan ook door hem gereleveerd. Ik voor mij geloof echter niet in een dergelijke ruime bedee ling met richtvlakken. Behalve voor de zijposten, wil schrijver er ook nog een in de batterij hebben. Dit alles is op het schietterrein misschien mogelijk (waar men slechts uit één batterij te gelijk schiet); in de werkelijkheid zal

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 514