1119 er geen sprake van zijn, dat men de verschillende batterijen, waarnemings- en peilposten op zoo ruimen voet van richtvlak- ken kan voorzien. Aannemende dus dat de waarnemingen der zijposten zich tot bovengenoemde aanduidingen zullen bepalen, welke wijze van waarnemen geen noemenswaardige voordeelen aanbiedt bo ven die van het salvo, zoo blijf ik aan dit laatste de voorkeur schenken en wel met het oog op de directe waarneming. Hier voor is toch ongetwijfeld de waarneming van een salvo boven die schot voor schot te verkiezen. Waar de directe waarneming bij het ballonvuur moeilijker is dan bij een ander vuur, kan hieraan alleen te gemoet geko men worden door het schieten met salvo's. Om te voorkomen, dat de waarnemingen der zijposten te veel vraagteekens opleveren, zal het zaak zijn deze posten niet te dicht bij de batterij op te stellen. Hoe verder hoe beter. Beschouwen we fig. 3, dan blijkt hieruit, dat alleen salvo's die binnen het gearceerde gedeelte vallen zeker als of kun nen worden waargenomen. Hoe breeder dit gedeelte is, dus hoe grooter de waarnemings- hoeken, des te meer zekerheid, dat men resultaten bereikt. Een afstand van waarnemer tot batterij gelijk aan 1/10 van den schootsafstand, zoodat waarnemingshoeken van 100°/Oo verkregen worden, zal voor het ballonvuur zeker gewenscht zijn. Alvorens van het inschieten af te stappen, wensch ik nog het bepalen van den afstand te bespreken. Het schatten van den afstand wordt zeer terecht door den schrijver afgekeurd. Slechts de Nederlandsche en Duitsche schietregels voor de veldartillerie geven uitsluitend het schatten aan (zoo mogelijk met behulp van de kaart). Overal elders is dit het laatste hulp middel, waartoe men zijn toevlucht neemt. Yan de 5 door Eschler aangegeven methodes voor afstands bepaling, worden door N. E. L. een drietal behandeld de eerste en derde geven aanleiding tot eenige opmerkingen. De eerste, reeds in den aanvang vermelde, methode berust op de bekendheid van de middellijn van den ballon en volgt uit

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 515