1120 de formule x 1000 M. waarin D. de middellijn van den ballon voorstelt en n. het aantal opgemeten °/00. Proeven in Italië zouden uitgemaakt hebben, dat de juistheid dezer methode, vooral op groote afstanden, zeer veel te wen- schen overlaat. In tegenspraak hiermede is echter het bepaalde in de schiet- egels voor de Fransche vestingartillerie, waarin bedoelde metho de wordt aangegeven. Nu is het Fransche voorschrift in Juni 1904 uitgegeven, ter wijl de proeven in Italië op zijn laatst in 1896 kunnen zijn ge houden (de majoor Eschler schreef zijn artikel naar aanleiding van een in November 1896 uitgekomen studie van den Italiaan- schen kapitein Gandolfi). Er is slechts deze conclusie uit te trekken Of de samenstellers van het Fransche reglement waren met den uitslag diei proeven niet hekend (wat wel niet aan te nemen is), of de uitkomsten van dergelijke proeven in Frankrijk gehou den, waren niet zoo ongunstig. De onmogelijkheid deze methode toe te passen, acht ik daar om dooi de Italiaansche proeven nog niet bewezen Bij de laatste methode worden de beide vleugelstukken eener batterij met correctie nul gericht op de uiteinden van de groot ste hoiizontale middellijn van den ballon, het rechterstuk op het rechteruiteinde, het linkerstuk op het linkeruiteinde. Nadat de ballon een anderen stand heeft ingenomen, wordt dezelfde verrichting nog eens herhaald, doch nu door richting van den rechtervuurmond op het linker- en van den linkervuurmond op het rechteruiteinde van de horizontale middellijn, terwijl thans het richten geschiedt door verschuiving van den dwars- arm van den opzet. Zijn deze zijdelingsche verplaatsingen op beide dwarsarmen a! en a2, dan kan de afstand x tot den ballon bepaald worden uit de formule x waarin D de middellijn van den ballon en 1 de lengte van de richtas. De afstandsbepaling berust dus op het tweemaal richten met opzet (c.q. kijkeropzet) op een der uiteinden van de horizon-

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 516