1122 Bij een fout van °/00 in een der richtingen, geeft dit dus op den afstand van 5000 M. reeds een fout van ruim 700 M. Een gelijke berekening doet zien, dat de fout in den afstand bij een totale richtfout van 1 °/00 reeds 1600 M. wordt. De conclusie is dus zeker wel gewettigd, dat, wanneer de eerste methode een groote mate van onnauwkeurigheid bezit, dit met de derde evenzeer het geval is. Te verwonderen is, dat schrijver geen gewag maakt van de meest voor de hand liggende methode n. 1. de peiling, welke methode bij ons burgerrecht heeft gekregen. Gebruik makende van 2 vaste peilposten, op voldoenden af stand van elkaar gelegen, zal men, dit heeft de practijk bewezen, in geen geval dergelijke groote fouten maken als bij de door schrijver aangegeven methodes. Ten einde den afstand vlug aan de ballonbatterij bekend te maken, zouden de peilposten in directe verbinding met de batterij dienen te staan. Heeft men nu in de batterij een planchet met opgeplakte kaart beschikbaar, waarop reeds te voren cirkelbogen met °/00 verdeelingen zijn aangegeven 1), dan kunnen de opgaven der peilposten hierop direct worden overgebracht en kan deze af standmeting een vlug verloop hebben. Deze methode wordt aangegeven door den kapitein der artil lerie J. C. Logger in zijn artikel„Het vuren tegen kabelballons door de Nederlandsche vestingartillerie" (Mil. Spectator 1903.) Het voortgezet vuur heeft nagenoeg in alle landen hetzelfde verloop en bestaat hierin, dat met salvo's tusschen de gevonden grenzen wordt gestrooid. Yan de waarneming zal het hierbij natuurlijk afhangen of dit strooien beperkt of geheel achterwege moet worden gelaten of dat opnieuw de grenzen moeten worden bepaald. 1) Dit behoort tot een der voorbereidende maatregelen van de ballonbatterij, die daar voor ruimschoots den tijd heeft, mits ook maar aan het juiste beginsel wordt vastgehouden, die batterij in hoofdzaak tot het bevuren van kabelballons aan te wenden en haar slechts in de uiterste noodzakelijkheid andere doelen aan te wijzen. Op ieder punt van het voor terrein en op elk oogenblik kan een ballon opstijgen, De taak der batterij is den ballon .zoo spoedig mogelijk tot dalen te brengen en dit kanalleen geschieden door haar niet met Andere opdrachten te bemoeilijken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 518