1128 Alleen de Fransche vestingartillerie blijft ook bij het voortgezet vuur voortdurend met een of twee stukken de grenzen contro leeren, waarbij aan ieder salvo steeds een contröleschot vooraf gaat met gelijke O. H. en vermeerderde T. Zooals de schrijver op blz. 566 opmerkt, zijn er vóór- en nadeelen aan deze wijze van vuren verbonden 1). M. i. zijn echter bij de Fransche methode geen van beide groot te achten. Het eenige verschil tusschen contröleschot en salvo is, dat het eerstgenoemde een grootere T. heeft. In verband met de spreiding der springpunten zal de uitwer king van beide soorten schoten weinig van elkaar verschillen (bv. door een te hoog springpunt van het contröleschot of een te laag springpunt van het salvo), terwijl om dezelfde reden de ligging van het salvo dikwijls beter waar te nemen zal zijn dan die van het contröleschot. Bij het voortgezet vuur is het de vraag welke springhoogte (dus ook welk interval) als het meest gunstig moet worden be schouwd. Vooropgesteld dient te worden dat een groot interval beslist in het voordeel is boven een klein. Beschouwen we daartoe fig. 4. Hierin stelt x y een deel van de baan van de G.ïL voor en S het springpunt. Zij nu het interval S E 100 M.dan is het duidelijk dat een ballon, die zich bevindt in eenig punt van den kegel SAB door de G.K. kogels getroffen zal worden. Bij een interval S F 50 M. is dit het geval, als de ballon zich bevindt in den kegel S C D. De kans van treffen is in het eerste geval natuurlijk grooter dan in het laatste. Nu heeft de grootte van het interval haar grens, omdat men een zekere trefferdichtheid moet behouden. Men kan dus niet zeggen, hoe grooter het interval, hoe beter. Neen, het meest gewenschte interval is dat, waarbij de tref ferdichtheid nog voldoende is om den ballon tot dalen te brengen. 't Is hier dus de vraaghoeveel treffers zijn er noodig om een ballon tot dalen te brengen. Zij dit aantal a en het op- 1) Hij heeft het hier alleen over het controleeren der grenzen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 519