1126 „6 o/oo 1), ten einde de grootere breedte van den spreidingskegel „te kunnen benutten"; als noot staat daarenboven nog vermeld; „Het is niet noodzakelijk, dat de G-.K. kogels bij het treffen van „den ballon een groote snelheid hebben, noch dat de trefferdicht- „heid groot is." Hoe dus N. E. L. op blz. 557 bij de berekening der uitwer king uitgaande van een normaal interval er toe kan komen te zeggen: „Eene uitwerking 2), die niet schitterend genoemd mag wor den" is mij absoluut duister en wordt trouwens op geen enkele wijze gemotiveerd. Neen, een dergelijke uitwerking vanhet enkele schot is integen deel overdadig. We kunnen gerust met veel minder volstaan. Zijn verdere woorden: „Men behoudt dus het normaal inter val, enz." zijn m. i. volkomen onjuist en ik acht het dan ook een noodzakelijkheid in onze schietregels voor te schrijven, dat bij het voortgezet vuur op een ballon de gewenschte S.H. het dubbele van de normale moet bedragen. In de kwestie van het gewenscht interval neemt N. E. L. het betoog van den majoor Eschler over. Deze acht een groot aantal treffers en dus een klein interval noodig om den ballon zoo spoedig mogelijk tot dalen te brengen en hecht weinig waarde aan de genomen proeven, omdat niet vermeld is in hoeveel tijd de ballon tot dalen werd gebracht. (Ver moedelijk heeft hij de proeven van den Rus Karpenko Logwinoff op het oog). Verder zegt hij, dat, aangezien in de werkelijkheid de ballons grootere stijgkracht (60 K.G-.) hebben dan de proefballons 3), bij deze laatste de stijgkracht na het treffen der G.K. kogels veel eer der gelijk nul zal zijn en zij dus eerder zullen dalen. Niettegenstaande nu genoemd Russisch schrijver vermeldt, dat de proefballons grootere stijgkracht hadden dan een oorlogsbal lon, tracht Eschler een verklaring te geven, dat dit niet moge lijk is. 1) Normaal is 3o/00. "Wanneer zullen wij ook eens zoo verstandig worden de S.H. in o/00 uit te drukken. 2) N. B. 87 treffers, dus 174 gaten. 3) Proefballons kragen om financieele redenen dikwijls slechts een gasvulling, juist voldoende om de verlangde stijghoogte te bereiken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 522