1135 Het slaat 6 uur. Te voet, in de militaire houding, begroeten de officieren hun écuyer, die in korten galop binnenkomt, geze ten op een schitterend opgetuigd schoolpaard; achter in de manege staan de paarden gerangschikt, vastgehouden door de oppassers van de school. Het rapport wordt uitgebracht, iedereen is present Wie slechts even te laat komt, wordt zeer streng gestraft. Aan ieder wordt een paard aangewezen, men stijgt op en de les begint, eerst een uur zonder beugels, waarop de paarden bedekt met zweet de manege verlaten en door andere vervangen worden. Vervolgens wordt een paard tusschen de pilaren gezet, 2 andere staan gereed voor het voltigeeren; de officieren trekken hiertoe jas en sporen uit en oefenen zich om beurten; opvolgend bestijgen zij het springpaard („sauteur") dat met glad zadel, zonder beugels, onder de karwats en chambrière van den instruc teur een geheel repertoire van heftige sprongen, enz. ten beste geeft, dan volgt voltigeeren en oefeningen in de gymnastiek te paard. Om 8 uur, als het daglicht het electrische licht vervangen heeft, wordt een klein kwartier gerust, een tijd, juist voldoende om in de mess der officieren of in een naburig café haastig een broodje met koffie te verorberen. Vooruit alweer, de pleinen en gangen door, het is het uur van schermen; de lessen schijnen er uitstekend te zijn, want de bewijzen der hoogste prijzen door de leerlingen behaald, prijken in de zaal; van het schermen wordt trouwens in het Fransche leger zeer veel werk gemaakt. Maar de tijd staat niet stil; na 3 uur lichaamsoefeningen is het noodig, dat de leerlingen eens kunnen zitten, dus vlug naar de leerzaal, waar de instructeur in de militaire vakken („cadre bleu") reeds wacht. De kaarten liggen reeds uitgespreid; de tactische oefe ning op de kaart begint onmiddellijk, er worden geen regle menten opgezegd, men moet bewijzen afleggen van deze te kennen, een vlugge blik op de kaart te hebben en snel te kunnen be slissen. Ook dit uur is spoedig voorbij, waarop van 10J—12| uur tijd voor het dejeuner volgt, waarna de lessen weder beginnen. Ook in die uren wordt door velen niet gerust; in 20 minuten wordt gegeten en de rest van den tijd besteed aan dressuur van zijn paard, dat men in training heeft, op de baan vdu Breil" of in

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 531