I 1141 Om in het dal van de Tjisomang te komen, daalt de weg over een lengte van 1709 M. Deze helling, op sommige plaatsen 5°2' en 5°20', biedt voor wielrijders vaak groote gevaren aan, te meer omdat zeer scherpe bochten in den weg worden aangetroffen. Een zwaar gedeelte volgde ook nu, n.l. om van de brug over de Tjisomang te stijgen tot nabij paal 26, dus ongeveer 3000 Meter (Kadoedampit). De helling is daar nergens minder dan 3° en vaak 5° tot 5°32'. Yan Tjikalong tot Tagogapoe is de weg veel minder ver moeiend. De Tji Meta vormt daar om zoo te zeggen de eenige moeilijkheid. Ook de weg van Tagogapoe tot Tjimahi biedt, in vergelijking met de reeds overwonnen moeilijkheden, weinig bezwaren meer aan. Bovendien was het voor ieder een aangename gedachte, slechts 13| K.M. meer van het einddoel verwijderd te zijn. Dit gaf den ordonnansen moed en merkwaardig is het dan ook, op te merken, hoeveel sneller men naar verhouding dit weggedeel te aflegde. Hoewel van Padalarang af over een afstand van 5 paal voortdurend een weinig werd gestegen, legde men dien weg in vergelijking veel sneller af dan het gedeelte tusschen Ba tavia en Poerwakarta. De vermelding van den uitslag van den afstandsrit kan kort zijn: No. 1 bereikte in 14 uur en 13 min. het doel. No. 2 in 14 uur en 56 min. No. 3 in 15 uur en 2 min. Ik acht het niet noodig de tijden te noemen van de 24 af. standsrijders, die successievelijk te Tjimahi aankwamen. De laatste van hen bereikte in 21 uur en 16 min. het doel. Alleen wil ik vermelden, dat No. 1 en 2 Amboineezen waren, terwijl No. 3 een Europeaan, en No. 4, die den weg in 15 uur en 32 min. aflegde, een inlander was. Van de 34 deelnemers kwamen er dus 24 binnen den opge geven tijd (24 uur) aan. De overigen waren onderweg, veelal te Drangdan, achtergebleven en bereikten allen den volgenden morgen vóór 10 uur Tjimahi. Direct na aankomst werd de pols slag opgenomen en bleek het, dat een enkele 130 polsslagen, het gros slechts even 100 polsslagen had. Eén zelfs was er wiens pols slechts 88 slagen maakte. Deze bereikte het doel in 16 uur en 48 min.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 537