1142 Het materiaal hield zich vrij goed. Van de 24 rijwielen kre gen slechts 5 onbeduidende defecten, die onderweg door de berijders werden hersteld. Zoo kreeg No. 3 o.a. een defect aan zijn wiel tusschen Drangdan en Tagogapoe, toen hij te snel wilde rijden om de beide vóór zijnde Amboineezen in te halen. Had hij dit ongeval niet gehad, dan zou hij ongetwijfeld het eerst zijn aangekomen. Dit was voor hem een goede les om in den vervolge met meer omzichtigheid te rijden, al gaat het daardoor iets minder snel. Door te snelle vaart risqueert men ongelukken, die gemakkelijk te vermijden zijn. De uitslag was, zooals men ziet, alleszins bevredigend, te meer, daar ik hierbij nog kan vermelden, dat bij aankomst het bericht zonder hijgen mondeling werd overgebracht, en met vaste hand neergeschreven. Ook den voorgeschreven ordonnansendienst op den volgenden dag volbrachten allen uitstekend. Voor de deelnemers was het een goede oefening in het zelf standig rijden. Menigeen zal ondervonden hebben, hoe te groote inspanning in den aanvang te veel van de krachten eischten, om nog ten volle berekend te zijn voor de moeilijkheden, die later volgden. En de moeilijkheden waren vele, vooral op het weggedeelte tusschen Poerwakarta en Drangdan. Alles spande daar samen om het den wielrijders zwaar te makenhet moeilijke terrein zooals dat hierboven is beschreven, en dan de hitte op dat uur van den dag. De meeste deelnemers vertrokken tusschen 11 en 12 uur van Poerwakarta en kwamen tusschen 2.44 en 4 uur te Drangdan aan. De hellingen boven de 3° werden door bijna allen te voet af gelegd en menigeen wenschte zich dan een koelie naast zich om het rijwiel „naar boven te duwen." Zij, die wel eens in berg- terrein gereden hebben, kunnen zich dat ongetwijfeld voorstellen. Maar onze wielrijders staan bekend om hun onvermoeidheid in het overwinnen van terreinmoeilijkheden, en terecht. Het is werkelijk merkwaardig om te zien, hoe een militaire wielrijder de moeilijkste terreinhindernissen overwint. Moet hij daartoe van zijn rijwiel afstappen, dan doet hij dit vlug, neemt zoo noodig zijn wiel aan den schouder en beweegt zich daarmede bijna zoo vlug als een infanterist. Zoodra de weg weer geschikt

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 538