1143 is om met het rijwiel bereden te worden, wipt hij op zijn voer tuig en is in een oogweuk uit het gezicht verdwenen. Dit moet ook werkelijk de eisch zijn voor een goed wielrijder. Is hij daarin geoefend, dan kan hij in tijd van oorlog ontzettend veel presteeren. Als ordonnans is hij dan in bijna alle terreinen te verkiezen boven een cavalerist. In de eerste plaats omdat hij het veel langer volhoudt dan een paard. Daar waar het terrein moeilijk is, moge een ruiter zich gemakkelijker voortbewegen, men vergete echter niet, dat een ruiter zich in dat geval evenmin snel voort beweegt. Wat hij dan al moge winnen op den wielrijder gaat verloren, zoodra deze weer een voetpad bereikt, zijn wiel bestijgt en zich weer met de grootste snelheid voortbeweegt. Het groote voordeel is verder, dat een wielrijder met zijn rijwiel heel wat goedkooper is dan een ruiter met zijn paard. En wat dit laatste voordeel in deze benarde finantieele tijden zeggen wil, behoeft niet nader te worden omschreven. Hiermede eindig ik deze korte beschrijving van een oefening in den ordonnansendienst op rijwielen. Ik meen, dat het zijn nut heeft dat deze oefening in wijderen kring wordt bekend ge maakt, opdat ieder officier wete, wat hij kan eischen van een militaire wielrijder, die hem als berichtrijder wordt toegevoegd. Naschrift. Toen dit stuk reeds gereed was, kwam de afdeeling wielrijders van een meerdaagsche oefening in de omstreken van Tjimahi terug. Op den terugweg was op den 2en October 1.1. een oe fening gelast in den relaisdienst langs de wegen Tjimahi Poerwakarta Weltevreden (164,5 K.M.) en Tjimahi Tjiandjoer Soekaboemi Tjibadak Bui tenzorg Weltevreden (194,5 K.M.) Langs den eersten weg was de afstand tusschen de posten onderling 17 paal. Langs den laatsten bedroeg die 11 paal. Het bericht over Poerwakarta bereikte Weltevreden in 7 uur 27 min.dat over Buitenzorg in 11 uur. Twee ordonnansen, die over het Krawangsche den tocht uit Tjimahi naar Weltevre den rechtstreek ondernamen, kwamen in uitstekende conditie in 10 uur 54 min. te Weltevreden aan. Dl. II. 1905. 78

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 539