655 eischte lust en opgewektheid bestonden toen niet; wilde men geen nuttelooze uitgaven doen, dan moest het voornemen tot de oprichting van gymnastiekzalen dus gepaard gaan met het streven ze zooveel mogelijk op te wekken. Zeker zou men hierin geslaagd zijn en met niet meer uitgaven dan thans besteed voor de vele gymnastiekzalen, als begonnen was die animo op te wekken in de kleine garnizoenen. Hier is de dienst over het algemeen minder zwaar en is meer tijd en gelegenheid voor gymnastisch onderwijs beschikbaar. Bovendien bieden de kleine garnizoenen weinig verstrooiing. Zoo'n gym nastiekzaal, hoe bescheiden ook van afmetingen, zou daar een welkome ontspanning bieden en als vanzelf een middelpunt van gezelligheid worden. Veel eigen oefening prikkelt tot naijver en inspanning, waardoor weer het gewone onderwijs met meer lust en aandacht zal gevolgd worden, zoodat ten slotte de lust voor gymnastiek in den man als het ware wordt ingeweven. Komt hij dan in een grooter garnizoen met meer afleiding, dan is de kans groot dat die lust ook verder zal blijven voortbestaan. In beginsel had men er daarom van moeten uitgaan alle garni zoenen een gymnastiekzaal te geven, elk naar verhouding van zijne sterkte. In een klein garnizoen zou bv. die zaal hebben kunnen bestaan uit een verlenging van 4 a 5 M. van de overal steeds aanwezige vrouwenloodsen en waarin slechts enkele werktuigen, bv. rekstok en ringen. Vanzelf waren daar wel geleidelijk bijgekomen een evenwichtsboom, schuine ladder enz., in een woord werktuigen, waarvan de aanschaffingskosten al bijzonder gering zijn. Voor dat alles zou er in het zaaltje voldoende ruimte zijn, natuurlijk onder de voorwaarde, dat niet alle werktuigen te gelijk gebruikt worden. Een zaal volgens het bestaande model zou dan alleen noodig zijn gebleken voor garnizoenen ter sterkte van minstens 1 ba taljon, maar nu met heel wat meer werktuigen er in, waarvoor, zooals wij zullen zien, meer dan voldoende ruimte is. Tusschen deze beide uiterste gevallen had de middenweg- kunnen gevolgd worden, d.w.z. de oprichting zoo noodig van kleine gymnastiekzalen met een beperkt aantal werktuigen;

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 53