EEN NIEUWE YIZIERKORREL. Met plaat XXYII. De grondslag van het schieten is het richten. Het richten is een handeling, die veel geestesarbeid vordert, meer dan het aanleggen en aftrekken, waarin de schutter het door aanhouden de oefening zeer ver kan brengen. Yeel juistheid van oog wordt bij het richten vereischt; het is toch zeer moeilijk om bij het schieten de bovenste punt van de vizierkorrel in den bovenmiddenkant van de vizierkeep te krijgen en juist te beoordeelen of de drie hoeken, aan weerszijden van de korrel in de vizierkeep gevormd, even groot zijn. Kan op het schietterrein een goed schutter de vizierkorrel op de juiste plaats in de vizierkeep brengen, op het gevechtsveld zal dit dooi de vele op de zenuwen werkende oorzaken tot de groote uit zonderingen behooren. Om hieraan tegemoet te komen is men reeds jaren bezig eene meer geschikte vizierinrichting te zoeken. In de meeste, zoo niet in alle legers, schiet men met gestreken korrel, hetgeen ook al niet gemakkelijk is met de wigvormige korrel, daar bij het richten slechts van één punt van de korrel gebruik gemaakt wordt. Daarom is het wenschelijk den schutter in staat te stellen den bovenkant van de korrel op eenvoudige wijze in één lijn met den bovenkant en in 't midden van de vizier keep te brengen. Hiernaar is in verschillende richtingen gezocht; sommige systemen eischten veranderingen zoowel aan vizier als aan korrel, hetgeen natuurlijk zijne bezwaren heeft. De meest gewaardeerde en eenvoudigste verbetering werd uitgevonden dooi den Hongaarschen ritmeester Kokotovic. Bij zijn systeem is al leen eene enkele vormverandering van de vizierkorrel noodig en kan het vizier blijven bestaan. De door Kokotovic aanbevolen vizierkorrel is bekend onder den naam ivan „Universalkorn". Deze vizierkorrel onderscheidt zich van de wigvormige korrel,

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 541