1146 doordat zij breeder en aan den bovenkant afgeplat is, terwijl aan het onderste gedeelte een plaatje is aangebracht, controle- plaatje genaamd. Door de korrel van boven af te platten, bereikt men het groote voordeel gemakkelijker gestreken korrel te kunnen nemen, daal de bovenkant zich in de vizierkeep niet als een punt, doch als een lijn vertoont en dus gemakkelijker op dezelfde hoogte met den bovenkant van de vizierkeep is te brengen. Bovendien is het voor den schutter gemakkelijker het mikpunt van het doel op een lijn dan op een enkel punt te brengen. Het controleplaat]e van de „Universalkorn" dient om onmid dellijk iedere richtfout op te merken. Yertoont de vizierkorrel zich in de vizierkeep in den goeden stand, dan moet zij zich als in (a) zie plaat vertoonen. Hier bij valt op te merken, dat het controleplaat je (p) niet zichtbaar is, terwijl zich aan weerszijden van den korrel twee even groote driehoekjes vertoonen. Worden er lichtfouten gemaakt, dan ziet de schutter ze on middellijk. De wigvormige vizierkorrel vormt in de vizierkeep, ongeacht de richtfouten, steeds driehoekige openingen; dit is bij de platte korrel niet het geval. Bij grof korrel toch wordt- het contröleplaatje onmiddellijk zichtbaar en nemen de drie hoekjes aan weerszijden van de korrel een trapeziumvorm aan (b). Bij fijnkorrel verdwijnen de driehoeken aan weerszijden van de vizierkorrel en ziet de schutter slechts de trapeziumvormige bovenhelft, dan wel een klein driehoekig gedeelte van de korrel, in de vizierkeep (c' en c"). Het klemmen van de vizierkorrel moet den schutter ook on middellijk opvallen, daar reeds bij een geringe zijdelingsche uit wijking één der driehoeken terzijde verdwijnt en aan den ande ren kant van de korrel een trapezium gevormd wordt (d). Nu heeft de afgeplatte korrel wel het nadeel, dat het lastig is over het midden van de afplatting te richten, doch hieraan is tegemoet te komen door een gleufje of b.v. een alumimiumstreep over dit midden aan te brengen. Om deze korrel voor ons geweer in toepassing te brengen, zou de viziernok het contröleplaatje kunnen vervangen, waarbij de nok zoodanige hoogte zou moeten hebben, dat hij bij het nemen

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 542