1147 van grofkorrel of bij eenige zijdelingsche uitwijking onmiddellijk te voorschijn komt. Het groote verschil van de afgeplatte korrel met de wigvor mige is dus, dat bij de laatste het opmerken van de lichtfouten hooge eischen stelt aan de gezichtsscherpte en de opmerkzaam heid van den schutter, terwijl de eerste door haren vorm iedere afwijking onmiddellijk aangeeft. Het richten wordt dus door de platte korrel verlicht; het gevolg hiervan is, dat de schutter meer aandacht kan wijden aan het aftrekken. Ook in verband met de tegenwoordige gevechtsvormen levert de platte korrel een groot voordeel op. Als regel zal men lage langgerekte doelen voor zich krijgen, waarbij het te hoog schieten een groot nadeel oplevert. Nu wordt er veelal te hoog gescho ten, wat op het gevechtsveld zich in grootere mate openbaart. Dit, nog gevoegd bij het feit dat de hoogtespreiding van een ge weer in vergelijking met de breedtespreiding groot is, maakt duidelijk van hoeveel belang het is het richten met gestreken korrel te vergemakkelijken. In het gevecht kan men wel is waar hiet verwachten, dat over het midden van de platte korrel wordt gericht en zal dus de breedtespreiding grooter worden, doch dit nadeel is niet van overwegend belang, daar het doel zich in de breedte ver uitstrekt. Wat het schoolschieten betreft, de praktijk heeft reeds be wezen, o.a. bij een internationaal schietconcours te Brussel, dat eene platte korrel een zeer zuiver schot niet in den weg staat. Proeven, genomen met de platte korrel door den overste Schiesz- le, „Schiessinstruktor" van de Zwitsersche Infanterie, deden deze het navolgende oordeel uitspreken 1): le. De korrel verlicht het richten, speciaal voor lage, lang gerekte doelen en heeft reeds daardoor een gunstigen invloed op het afgeven van het schot. 2e. Met de platte korrel kan veel gemakkelijker gestreken korrel worden genomen dan met de smalle. Door deze beide voordeelen vermindert reeds in tijd van vrede (1) Schweizerisclie Mil. Blatter, Aug. 1905.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 543