656 zulks zou voor garnizoenen van 1 a 2 compagnieën ruim vol doende gebleken zijn. Dit alles is echter niet geschied, men heeft gemeend één mo delzaal alleen aan groote garnizoenen te moeten geven. Veel is van dezen maatregel niet te verwachtenhoe heel anders zou de toestand zijn als de man die inrichtingen, zij het ook in den eenvoudigsten vorm, eerst in de kleine garnizoenen behoorlijk had leeren waardeeren De omstandigheid sub 2e was ook gemakkelijk te voorzien geweest. Hoe men de zaal ook inricht, voor een geregeld mili tair onderwijs zal van toesteloefeningen slechts een zeer beperkt gebruik kunnen gemaakt worden en zal zeer veel aan eigen oefening moeten worden overgelaten. Bij het militair onderwijs treden de vrije oefeningen op den voorgrond, en zijn deze als hoofdzaak, toesteloefeningen als bijzaak te beschouwen. In de practijk zien wij echter alles opgeofferd aan de toestel oefeningen. Nu is het wel waar, vrije oefeningen eischen zoogoed als niets: een ideaal oefeningsterrein zou zijn eene ruime gras vlakte met hier en daar schaduwboomenzoo noodig zou men zich bij regen kunnen behelpen met de ruime dagverblijven in de kazernes. Hoe bescheiden echter deze eischen, ze zijn geheel over het hoofd gezien, niettegenstaande elk kampement een bij zonder mooie gelegenheid aanbiedt tot den aanleg van zulk een oefeningsterrein met loopplaats enz. In stede daarvan gebruik te maken zijn die mooie ruimten misbruikt voor vele onnoodige, smalle en onbegaanbare paadjes, tallooze heggen, bloembedden, perhjes enz., allemaal onnoodige zaken, die menig kampement een uiterst zonderling aanzien geven. Bovendien vordert het onderhoud van dergelijke bloe mentuinen veel werk en kosten die op veel nuttiger wijze zou den zijn te besteden. Stelt men zich echter die ruimte voor, herschapen in eenvoudige, gemakkelijk te onderhouden grasvlak ten met hier en daar schaduwboomen, dan zouden die kampe menten heel wat flinker, degelijker aanzien krijgen, vooral op de tijden dat die oefeningsterreinen in gebruik zijn. Het gevolg van een en ander is geweest, dat als model voor gymnastiekzaal er een is aangenomen, dat aan ondoelmatigheid kostbaarheid paarde. Als een gevolg hiervan zag men zich nu wel

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 54