V A R I A.. Kort overzicht van den stand van zaken op liet eiland Timor. (Vervolg van biz. 1056.) Voordat de compagnie van het 13e bataljon op Timor was aangekomen,, keerde den 28en Augustus het detachement onder luitenant Rijnders van Larantoeka te Timor Koepang terug. Den 4en September rukte dezelfde troep ter sterkte van 90 man, met levensmiddelen voor 10 dagen, uit, met het doel om de lieden, die in den nacht van 19 op 20 Augustus Bipollo en Noenkoeroes hadden uitgemoord, te vervolgen en te bestraffen, Allereerst zou men zich wenden tot Ma- noebait, daarna tegen Tefnai en Nefo. 1) Den eersten dag van den tocht, die van uit Pariti, aan de Koepangbaai gelegen, aanving, werd slechts eenmaal iets van den vijand bemerkt. De bevolking was overal gevlucht. Ook de volgende dagen waren de vijan delijkheden van weinig beteekenis; slechts werd één onzer volgelingen, die zich buiten het bivak waagde, levensgevaarlijk gewond, terwijl een gesneuvelde voorvechter door de vluchtende vijandelijke schutters achter gelaten werd. Den 7en werd Kaifolo bereikt en van daaruit in den omtrek gepatrouil leerd, waarbij 13 gevangenen, veelal lieden die bij den aanval in den nacht van 19 op 20 Augustus betrokken waren geweest, met 11 vuur steengeweren in onze handen vielen. De radja van Manoebait met een aantal volgelingen meldde zich vrijwillig- Yoor volkomen veiligheid in zijn gebied kon deze vorst evenwel niet instaan, omdat een gedeelte der bevolking, onder aanvoering van radja toea Paf Ko J, in het verzet bleef volharden. Den Hen September werd het bivak naar Nekon verplaatst, ook hier was de tegenstand gering en bepaalde zich de eerste dagen tot enkele beschietingen, doch zonder succes. Hinderlagen van onze zijde leidden evenmin tot resultaten. 1) Slechts enkele der hierboven gebruikte namen komen voor op blad 15 uit de Atlas van Stemfoort en ten Siethoff. Eene goede kaart, zelfs een dragelijke, ontbreekt nog.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 551